Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

15 czerwca 2021

NR 50 (Czerwiec 2021)

Z dzieckiem w góry

0 322

Jazda rowerem po górskich szlakach jest wspaniałą przygodą, dostarczającą wielu wrażeń i pięknych wspomnień. Jeżeli lubisz jeździć na rowerze po górach, to na pewno chcesz robić to ze swoim dzieckiem, by wspólnie spędzać czas i dzielić z nim chwile na górskich ścieżkach.

Wybierz ścieżki

Pierwsze kroki w terenie można stawiać na płaskich ścieżkach w lesie czy parku. Nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko ma cztery czy osiem lat, Jeżeli widzisz, że czerpie radość z jazdy w terenie i wszystkie wydeptane ścieżki nie stanowią dla niego problemu, to możesz ruszać na pierwsze górskie przygody. Najlepiej zacząć od przygotowanych ścieżek, tzw. „singletrack”. Gdy mój syn miał niespełna pięć lat, pierwsze górskie szlify zaliczał na Stefance w Bielsku-Białej oraz Rydzowym w Zawoi. Poszukaj, gdzie w Twoim regionie są ciekawe ścieżki. Jeżeli masz możliwość, sprawdź samodzielnie i oceń trudność tych ścieżek w odniesieniu do umiejętności Twojego dziecka.
 

POLECAMY

 

 

 


Chroń zdrowie

Jazda w terenie daje dużo frajdy, ale nie ma co ukrywać, że jest też bardziej ryzykowna niż jazda po asfalcie. Kask to absolutna konieczność. Może to być zwykły kask rowerowy, ale możesz też pomyśleć nad kaskiem typu fullface, czyli chroniącym również twarz i szczękę. Jeżeli zdecydujesz się na kask fullface, przede wszystkim niech to będzie lekki kask rowerowy, a nie kask na motor. Niektóre kaski mają możliwość odpięcia szczęki, więc można je wykorzystywać również na co dzień. Każdy kask musi być dobrze dopasowany i wyregulowany. Kask to nie czapka dla ozdoby, jeżeli jest zbyt duży lub pasek pod brodą zwisa jak korale na szyi, to przy niegroźnej wywrotce spadnie dziecku z głowy. Równie ważne są paski boczne. Kask jest dobrze dopasowany, gdy Twoje dziecko może w nim poudawać gitarzystę rockowego na scenie. Regulację najlepiej przeprowadź na spokojnie w domu. Jeżeli Twoje dziecko nie jest zbyt cierpliwe, to posadź je na krześle i włącz mu ulubioną bajkę. Kolejnym elementem po obowiązkowym kasku mogą być rękawiczki. Najlepiej z pełnymi palcami, ale maksymalnie przewiewne. W razie upadku to najczęściej ręce mają pierwszy kontakt z podłożem. Kamienista ścieżka może boleśnie zranić dłonie. Częścią ciała, jaką na rowerze obijają i dzieci, i my, są kolana. Ochraniacze kolan na rower powinny być dobrze dopasowane i elastyczne, by wygodnie się w nich jeździło, a nie tylko dobrze wyglądało. Nie zawsze dobrze sprawdzają się ochraniacze z innych dyscyplin. Zbyt twarde ochraniacze mogą uniemożliwiać ugięcie nogi lub powodować otarcia. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich ochraniaczy, mogę ci sprzedać przetestowany patent: mój syn ma na kolanach moje ochraniacze łokci. Spisują się idealnie.
 


Przygotuj rower

Do jazdy w górach rower musi mieć trochę górskiego charakteru. Bagażnik, błotniki czy „nóżka” to elementy raczej zbędne. Rower powinien być lekki i zwinny. W rowerach do rozmiaru koła 20” raczej nie stosuje się amortyzatorów. Zamiast nich lepiej zastosować możliwie szerokie opony (zwłaszcza przednią) i nie pompować ich zbyt mocno. Miękka, szeroka opona zapewni wystarczającą amortyzację.

Aby podjazd nie był katorgą

Zjazdy o niewielkim nachyleniu dają dużo frajdy. Zanim jednak poddamy się sile grawitacji, trzeba jeszcze podjechać pod górę. Zdaj sobie sprawę z tego, że Twoje dziecko jeździ na niewspółmiernie ciężkim rowerze w porównaniu do swojej wagi. W przypadku małych dzieci masa roweru może stanowić połowę wagi ich ciała. I choć nie ma to większego znaczenia przy jeździe w dół, to przy podjeżdżaniu jest już zupełnie inaczej. Nie oczekuj, że Twój brzdąc będzie z zapałem gnać pod górę. Zapewne Twój zapał również by ostygł, gdyby ktoś kazał ci podjeżdżać na rowerze stanowiącym połowę Twojej masy. Polecam zastosowanie holu. Holowanie jest proste, skuteczne, a dla dziecka często jest również ciekawą zabawą. Hol można wykonać samemu, ja używałem np. zwykłej linki do holowania samochodów. Ma ten plus, że jest elastyczna, co zmniejsza szarpnięcia przy ruszaniu. Minusem jest dość spora objętość do spakowania na czas zjazdu. Obecnie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych rozwiązań. Na rynku znajdzi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy