Trening obwodowy w kształtowaniu wytrzymałości sportowca

Porady

Okres startowy powoli dobiega końca, a choć do nowego okresu przygotowawczego mamy jeszcze trochę czasu, to już dziś powinniśmy zacząć zastanawiać się nad tym, czego brakowało nam w poprzednim sezonie i jak możemy to poprawić podczas przygotowań na kolejny rok. W artykule zaczniemy od wyjaśnienia pojęcia wytrzymałości i sposobu działania, którym wpływamy na kształtowanie tej cechy naszego organizmu, a następnie omówimy trening obwodowy, co pozwoli nam zrozumieć istotny wpływ tego treningu na wynik sportowy i – co szczególnie ważne – zmotywuje do skorzystania z niego.

Wytrzymałość jest zdolnością do kontynuowania długotrwałego wysiłku o wymaganej intensywności, nie obniżając przy tym efektywności jego działania oraz zachowując podwyższoną odporność na zmęczenie.
Bardzo istotnym elementem wytrzymałości jest wydolność, która determinuje możliwości wykonywania wysiłków przy rozwinięciu najbardziej ekonomicznych i efektywnych reakcji ustroju. O ile wydolność określa potencjał ustroju do działania, o tyle do wytrzymałości zaliczamy też czynniki osobowościowo-psychiczne, takie jak: motywacja, siła woli czy wysoka tolerancja na zmęczenie, na nie zaś również wpływamy podczas treningu, kiedy musimy świadomie starać się poprawiać swoje wyniki.
Metodyka kształtowania wytrzymałości polega na wielokrotnym doprowadzeniu organizmu do optymalnego poziomu zmęczenia, co – przez mechanizmy adaptacyjne – prowadzi do zjawiska tzw. superkompensacji...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy