Ściąga z Red Bull Rampage 2021

Sport

Już nie możesz się doczekać październikowej relacji z Rampage’a? Gdzie będziesz śledził(-a) zmagania riderów – w knajpie z ekipą czy w domu przy kompie? A może nie wiesz, o co chodzi i czego dotyczy to całe zamieszanie? Dobrze trafiłeś(-aś)! Po przeczytaniu tego artykułu posiądziesz wiedzę tajemną, dostępną dotąd tylko dla garstki wiernych. No dobra – to nie takie proste, ale będziesz wiedział(-a) przynajmniej, czym się różni barspin od tailwhipa i dlaczego ta impreza ściąga co roku przed ekrany miliony widzów.

Na początek trochę o dawnych czasach, a jeśli wiesz, kto to jest Josh Bender i zapewne oglądałeś(-aś) na kasetach VHS filmy Kranked, to mogłeś(-aś) też oglądać pierwszego „Rampejdża”. Większość młodych ludzi, którzy zasiądą w październiku przed ekranem, by obejrzeć relację z tych największych na świecie freeride’owych zawodów, w 2001 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja, jeździła jeszcze pewnie z bocznymi kółkami. Tak moi drodzy – w tym roku Red Bull Rampage obchodzi XX-lecie. Co prawda nie wszystkie edycje mogły się odbyć z różnych względów – po czterech edycjach zawody zawieszono z uwagi na dużą liczbę kontuzji i zagrożenie życia zawodników. Igrzyska freeride’u wróciły do rowerowego kalendarza w 2008 roku i dopiero covidowy rok 2020 zatrzymał na chwilę tę karuzelę pełną trików. Zawody były rozgrywane zatem w latach 2001–2004, 2008–2019, a w październiku 2021 r. odbędzie się ich 15. edycja.

O popularności tych zawodów może świadczyć choćby to, że nie można się na nie zwyczajnie zapisać, a prawo udziału mają jedynie zaproszeni zawodnicy, wyselekcjonowani przez jury. W pierwszych edycjach lista zawodników składała się z 12–13 nazwisk, ale obecnie liczba ta nadal nie przekracza 20 riderów. Z reguły jest to k...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy