Powrót do aktywności fizycznej po koronawirusie

Porady

COVID-19 to choroba o zróżnicowanym przebiegu wywołana przez wirusa SARS-CoV-2. Najwięcej osób choruje w sposób łagodny (bezobjawowy) lub skąpo objawowy w postaci zbliżonej do przeziębienia. Silniej przechodzona objawia się zajęciem górnych dróg oddechowych (w tym chorobami płuc), a ciężki przebieg wiąże się z powikłaniami pozapłucnymi, np. zatorami. To, w jaki sposób tę chorobę przeszedł sportowiec, determinuje sposób leczenia i szybkość powrotu do rywalizacji.

OGÓLNE WYTYCZNE PRZY CHOROBACH

W sytuacji, gdy infekcji górnych dróg oddechowych towarzyszy katar, ból gardła i delikatne odczucie podwyższonej temperatury, można zaryzykować podjęcie treningu. Jeśli jednak objawy występują również poniżej gardła, to należy bezwzględnie zaniechać aktywności. Ewidentnymi przeciwskazaniami do podjęcia aktywności fizycznej są gorączka, duszność i ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, silne odwodnienie spowodowane np. przez biegunki i antybiotykoterapia.

Powrót do pełnej aktywności fizycznej może być określany ogólną zasadą: na jeden dzień choroby przypadają dwa–trzy dni stopniowego, delikatnego powrotu do treningu. Dotyczy to przeziębień czy grypy, natomiast w przypadku COVID-19 należy indywidualnie ocenić negatywne zmiany w organizmie i potrzebny do regeneracji czas odpoczynku.

POWIKŁANIA

Powikłań po zakażeniu COVID-19 może być wiele i mają różnorodny charakter. Pojawić się mogą zmiany kar...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy