Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

3 czerwca 2019

NR 30 (Maj 2019)

Osiem prostych sposobów na wyeliminowanie cukru

0 906

Cukier to szybkie i skuteczne źródło energii dla sportowców, ale jednocześnie przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, otyłości, nadwagi, chorób krążeniowo-oddechowych. Słodkiego dodatku jest na tyle dużo w żywności, że zamiast martwić się o jego deficyt, trzeba główkować, jak go zmniejszyć.

W przeciwieństwie do soli i tłuszczów dodawanych do żywności etykiety żywieniowe nie dostarczają dziennej wartości referencyjnej dla dodanego cukru. Jak wynika z raportu o wpływie spożycia cukru na wzrost zachorowalności, przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia, Polacy w ostatnich latach zwiększyli roczne spożywanie cukru na głowę aż o sześć kilogramów. 

Według Instytutu Żywności i Żywienia cukier powinien być w ogóle wyeliminowany z diety ze względu na jego i tak dużą obecność w prawie wszystkich produktach żywnościowych. American Heart Association (AHA) zaleca nie więcej niż dziewięć łyżeczek dodatku cukru dziennie dla mężczyzn i sześć łyżeczek dla kobiet. Limity dla dzieci różnią się w zależności od wieku i potrzeb kalorycznych, ale wynoszą od trzech do sześciu łyżeczek dziennie.

W ciągu ostatniego stulecia roczne spożycie cukrów prostych wzrosło do...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy