Mistrzostwa Polski MTB w Mrągowie

Sport

Na przełomie XVII i XVIII w. na salonach Europy mówiono, że państwo polskie „trwa dzięki swojemu niedowładowi”. Podobnie jest z Polskim Związkiem Kolarskim. Niby wszystko gra, fasada jest piękna, torowcy zdobywają medale, Tour de Pologne. Media o globalnym zasięgu będą opiewały działanie polskich władz kolarskich i rozwój samej dyscypliny. Gdzieś na rubieże polskiego kolarstwa zostały jednak wyrzucone mniej popularne i nie tak medialne dyscypliny, w tym kolarstwo górskie.

Od strony amatorskiej MTB jest popularne, maratony biją rekordy popularności, ponieważ każdy chce się sprawdzić na wyścigu, ale kiedy przychodzi do zawodowstwa – mamy pustkę. MTB jakby zastygło w bezruchu w 2001 r. i nie zanosi się na to, aby ten impas został przełamany.

Od niemal 20 lat symbolem kolarstwa górskiego w Polsce jest Maja Włoszczowska. W swojej kolekcji ma medale każdego możliwego koloru i z każdego możliwego rodzaju imprezy. Dzielnie reprezentuje Polskę i nasz eksportowy Kross Racing Team. Celem tego tekstu nie jest zaglądanie Mai w metrykę, ale wygląda na to, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą jej ostatnimi i później w MTB zapanuje totalna posucha.
 Mimo to imprezy MTB są nadal organizowane, przede wszystkim dzięki uporze organizatorów i pomocy prywatnych sponsorów. Liczba imprez od pewnego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie, ale zawodowcy często muszą dzielić trasę z amatorami. 

A co, gdyby nie „Luz Grupa”?

Niewiele brakowało, a rok temu Mistrzostwa Polski MTB w ogóle by się nie odbyły. Na kilka tygodni przed terminem imprezy nie podawano informacji, gdzie ma się ona odbyć, ponieważ nikt nie chciał jej zorganizować. Dotacja od Polskiego Związku Kolarskiego jest niewielka i nikt nie chce się angażować w organizację wydarzenia, które wymaga...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy