Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

20 września 2022

NR 63 (Wrzesień 2022)

Lekkie rękawiczki MTB z długimi palcami

0 124

Zakrycie całej dłoni zapewnia podstawową ochronę skóry dłoni, a lekki materiał i dopasowany krój zapewniają komfort w czasie upałów i dobre czucie kierownicy. To recepta na idealne rękawiczki na cieplejsze pory roku, od pełni wiosny do wczesnej jesieni, ale pod pewnymi warunkami. Priorytetem dla użytkownika musi być lekkość i dobre czucie kierownicy. Pierwsze ważne jest podczas upałów, drugie dla użytkowników, którzy cenią sobie pewność chwytu kierownicy i „czucie roweru”. Pierwsza z tych cech powoduje, że bardzo dużo osób wybiera je na lato, kolejne, że lepiej sprawdzą się podczas intensywnej jazdy wymagającej dużych umiejętności technicznych. Wybór takich rękawiczek musi być jednak dokonany ze świadomością, że zapewniają one mniejszą ochronę dłoni niż grubsze modele – zarówno w czasie upadku, jak i podczas wielogodzinnej jazdy. Lata doświadczeń pozwalają też uznać, że zazwyczaj zużywają się one szybciej niż grubsze modele. Delikatną tkaninę wierzchnią łatwiej zaciągnąć lub podrzeć, a spód rękawiczek również zużywa się szybciej. Jest to jednak normalna cecha i cena, jaką płaci się za wygodę i czucie roweru.
 

Pożądane cechy rękawiczek MTB:
  • przewiewność – po ostatnim lecie chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego;
  • dobre dopasowanie – jeśli rękawiczki będą się zawijać i marszczyć na wewnętrznej stronie dłoni, pogorszy to czucie roweru i doprowadzi do otarć i odcisków;
  • możliwość obsługi ekranów dotykowych;
  • frotka w okolicy kciuka do ocierania czoła lub nosa.

 

Canyon MTB
dwie wersje kolorystyczne  masa: 46 g (para)  cena: 179,95 zł

 

 

Jedyne w teście rękawiczki wykonane częściowo z naturalnej skóry. Do wykonania spodu rękawiczek użyto skóry firmy Pittards z odpornym na wilgoć wykończeniem WR100XD. Skóra nie jest perforowana na wylot, ale pokryta mnóstwem romboidalnych nacięć poprawiających pewność chwytu. Skórzane wykończenie palców II, IV i V zachodzi aż na ich wierzchnią stronę, mniej więcej do nasady paznokci. Środkowe palce mają wykończenie umożliwiające obsługę ekranów dotykowych. Wierzch rękawiczek wykonany jest z elastycznej dzianiny, najmniej przewiewnej spośród testowanych modeli, ale wciąż zapewniającej wystarczający przepływ powietrza, by zachować komfort nawet podczas upałów. Canyony, podobnie jak Leatty, nie mają zapięcia na rzep, ale ich mankiet jest bardzo elastyczny i umożliwia bezproblemowe wkładanie rękawiczek nawet osobom o szerokich dłoniach. Cała wierzchnia część kciuka obszyta jest frotką, a pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym naszyte jest wzmocnienie. Do pewności uchwytu na mokro i sucho nie mamy zastrzeżeń. Czucie kierownicy jest bardzo dobre, naturalna skóra zapewnia też wysoki komfort użytkowania. Wierch, choć najmniej przewiewny, jest najbardziej spośród testowanych rękawiczek odporny na przypadkowe uszkodzenia.

 

Leatt MTB 1.0 Gripr 
sześć wersji kolorystycznych, w tym dwie damskie  masa: 33 g (para)  cena: 145 zł

 

 

Spośród testowanych rękawiczek te były najlżejsze i wykonane z najcieńszych materiałów. Wierzch to bardzo lekka elastyczna tkanina. Mimo braku widocznej perforacji zapewnia bardzo dobrą przewiewność. Ciekawie uszyte palce (Leatt nazywa to szycie FormFit) są już wstępnie lekko wygięte. Dzięki temu, mimo bardzo szczupłego kroju, materiał się nie naciąga i nie uwiera. Spód rękawiczek uszyty jest z materiału o nazwie MicronGrip i jest najcieńszy w teście. Na kciuku niewielka frotka, której powierzchnia jest znacznie mniejsza niż w Proxach i Canyonach. Lekko elastyczny mankiet pozwala zrezygnować z zapięcia na rzep. Obsługa ekranu dotykowego możliwa jest wszystkimi palcami.

Leatty, ze względu na cienkie materiały użyte do ich uszycia, zapewniają najlepsze czucie kierownicy i najmniejszy stopień ochrony spośród testowanych rękawiczek. Chwyt jest bardzo pewny, zarówno gdy rękawiczki są suche, jak i mokre. Pod względem przewiewności stawiam je na drugim miejscu, tuż za Proxami, które górują jednak w tym zakresie ze względu n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy