Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kolarska Liga Mistrzów stała się faktem

Artykuł | 25 listopada 2021 | NR 55
0 312

Szóstego listopada kibice zgromadzeni na widowni welodromu na hiszpańskiej Majorce stali się świadkami inauguracji nowego formatu zawodów w kolarstwie torowym.

Najlepsi sprinterzy i średniodystansowcy świata rozpoczęli trwającą pięć weekendów rywalizację o nagrody, których łączna pula w pierwszym sezonie wynosi pół miliona euro. Organizatorami serii są UCI i Discovery Sports Events.
Określenie „kolarska Liga Mistrzów” było do niedawna w Polsce kojarzone głównie z nazywaniem w ten sposób z nieco przesadną emfazą wyścigu Tour de Pologne. Jednak cykl o takiej nazwie staje się właśnie faktem. Seria pięciu imprez w formacie mistrzowskim została zainaugurowana zawodami na Majorce a zakończy się 11 grudnia w Tel Awiwie.
Głównym celem nowego formatu jest przede wszystkim popularyzacja kolarstwa torowego. Stąd właśnie ligowa formuła, ograniczona do czterech popularnych i dość łatwych w odbiorze dyscyplin: dwóch sprinterskich (sprintu indywidualnego i keirinu) i dwóch średniodystansowych (scratcha i wyścigu eliminacyjnego).
Udział kolarek i kolarzy w poszczególnych rodzajach konkurencji jest równy: po 18 zawodniczek w dyscyplinach sprinterskich i średniodystansowych oraz taka sama liczba zawodników. Łącznie 72 sportowców, o których udziale w torowej Lidze Mistrzów decydowały m.in. wyniki uzyskane podczas październikowych Mistrzostw Świata w Roubaix. Ma to zapewnić rywalizację na najwyższym możliwym poziomie. Równy też jest podział nagród. Zwycięzcy każdego wyścigu otrzymają po 1000 euro, a najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej każdej konkurencji dostaną czek na 25 000 euro. Pewną nowością jest też odejście od formuły reprezentacyjnej w cyklu organizowanym przez światową federację. Zawodnicy mogą występować w strojach klubowych z własnymi sponsorami. Liderzy poszczególn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy