Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sport

8 sierpnia 2019

Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli!

0 600

W niedzielę 11 sierpnia 2019 r. kolejna odsłona kolarskiej przygody na Podkarpaciu - w Beskidzie Niskim :)

Beskidu Niskiego nikomu już chyba przedstawiać nie trzeba. Choć na pewno nie są to tak popularne góry, jak Tatry, Bieszczady czy Karkonosze, jednak z roku na rok zyskują coraz więcej sympatyków. A naprawdę jest co podziwiać! Poza wędrówkami oczywiście, jest to bowiem wymarzone miejsce na rower. I choć trasy w tej części Podkarpacia nie są może wybitnie trudne technicznie, jednak na beskidzkich interwałach można się porządnie zmęczyć!

Jak zwykle liczymy na dobrą, kolarską pogodę. Ciepło, lecz nie za gorąco, z niewielkim zachmurzeniem, raczej bez opadów… tak właśnie ma być! Warto więc już teraz zaplanować dzień - a najlepiej kilka - w malowniczym dukielskim zakątku…

POLECAMY

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali cztery trasy, od najłatwiejszej - Family, przez Hobby i Mega, aż po “królewski” dystans Giga. Dystans Family w Dukli wyniesie równo 10 km i 135 m przewyższeń, więc jest idealny na krótką wycieczkę w rodzinnym gronie. Hobby to już 27,9 km i 1092 m różnicy wzniesień. Dystans Mega liczył będzie 48,1 km przy 1365 m przewyższeń, zaś najdłuższy Giga - odpowiednio 61,9 km i 1940 m.

Start maratonu na dystansie Mega i Giga planowany jest na godzinę 11:00. Pół godziny później ruszy Family i Hobby, zaś o 12:00 wystartują najmłodsi uczestnicy - dzieci biorące udział w Kids Race na terenie miasteczka zawodów.

Dukla leży w najniższej części Beskidu Niskiego, zwanej Beskidem Dukielskim. Blisko stąd już na Słowację, a obecność styku kilku kultur, języków i religii widać niemal na każdym kroku. Miasteczko zawodów, a także start i meta usytuowane są na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. W czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – a naprawdę jest tutaj co zwiedzać.

Na początek krótki spacer po samej Dukli. Pierwszym przystankiem na proponowanej trasie spaceru będzie rynek. Ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu. Wokół rynku jest sporo kamieniczek, odbudowanych po wojnie według XIX i XX-wiecznych wzorców, a pod nimi - rozległe dukielskie piwnice.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV wieku. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa, zwłaszcza rzeźby przy ołtarzu. Następnie można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli. Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka imponuje swoim wyglądem. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, które udostępnione jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30.

Jak już się rzekło, okolice Dukli leżą na styku kultur. Najwybitniejszym dowodem miejscowej mozaiki religijnej jest ilość cerkwi (nadal grekokatolickich, bądź służących dziś jako kościoły rzymskokatolickie), a także liczne przydrożne krzyże i kapliczki. W samej gminie jest aż sześć cerkwi, z których dwie leżą nieopodal trasy zawodów Cyklokarpaty, im też warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grekokatolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia grekokatolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ci...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy