Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sport

4 lipca 2019

Już 6 lipca 2019 r. kolejny podkarpacki etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Horyńcu-Zdroju!

0 767

Jeszcze na dobre nie opadł gorczański kurz… a już zapraszamy na następny wyścig, tym razem spotkamy się w “Małych Bieszczadach” ;)

Pierwszy weekend lipca warto zacząć z przytupem - wszak wakacje już w pełni, trzeba więc korzystać z pięknej pogody i długich dni! A gdzie lepiej spędzić weekend, niż na łonie natury, wśród malowniczych wzniesień Roztocza Południowego, i to jeszcze aktywnie? Tak właśnie będzie już w najbliższą sobotę w Horyńcu-Zdroju :)

POLECAMY

Roztoczańskie trasy być może nie należą do najtrudniejszych w cyklu Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty, ale nie sposób odmówić im wyjątkowego uroku. Nie zabraknie delikatnych interwałów, szybkich singli, odcinków technicznych o umiarkowanym stopniu trudności… i być może dlatego jest to idealna okazja dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z amatorskim ściganiem MTB.

A jest w czym wybierać: organizatorzy przygotowali cztery trasy, wśród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. I tak najłatwiejszy dystans - Family - to jedynie 13,4 km przy 184 m przewyższeń, idealny dla wielbicieli jazdy rekreacyjnej. Hobby w Horyńcu-Zdroju wyniesie 36,5 km i 554 m różnicy wysokości. Najdłuższe dystanse, Mega i Giga, to 57 km i 1035 m przewyższeń (Mega) oraz odpowiednio 103 km i 1857 m (Giga).

Start maratonu planowany jest o godzinie 11:00 - wtedy ruszą zawodnicy Mega i Giga. O 11:30 na trasie znajdą się uczestnicy dystansów Family i Hobby, zaś punktualnie o 12:00 rozegrany zostanie Kids Race, czyli wyścig na terenie miasteczka zawodów przeznaczony wyłącznie dla dzieci.

Horyniec-Zdrój, jak sama nazwa wskazuje, znany jest przede wszystkim z uzdrawiającej mocy wód mineralnych. Walory uzdrowiskowe w tych okolicach zostały docenione już pod koniec XIX wieku, a zwłaszcza klimat – wyjątkowo duża liczba dni pogodnych w roku i wysoki stopień nasłonecznienia. A ponieważ całe Roztocze Południowe usiane jest różnorodnymi ciekawostkami architektonicznymi, historycznymi i przyrodniczymi, warto poświęcić mu trochę czasu, czy to w czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy, czy to po zawodach – lub nawet następnego dnia.

Zwiedzanie Horyńca można zacząć od XIX-wiecznego Pałacu Ponińskich, w którym obecnie mieści się sanatorium Bajka. Nieopodal zobaczyć można klasycystyczny budynek Gminnego Ośrodka Kultury wraz z informacją turystyczną, w którym niegdyś znajdował się teatr dworski. Z XIX wieku pochodzi również Kościół Zdrojowy - obecnie rzymskokatolicki, służący pierwotnie jako kaplica dworska, a następnie cerkiew grekokatolicka. Będąc na terenie świątyni warto zwrócić uwagę na trójłukową dzwonnicę z 1818 r. a także na krzyż bruśnieński, pochodzący z niegdyś bardzo znanego i cenionego ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie.

Piękne przykłady kamieniarki bruśnieńskiej znajdują się również na cmentarzu w Horyńcu, w postaci Mauzoleum Książąt Ponińskich z początku XX wieku oraz pomnika poświęconego żołnierzom polskim poległym w latach 1918-1919, dłuta samego mistrza, ukraińskiego rzeźbiarza Grzegorza Kuźniewicza. Natomiast najstarszym zachowanym zabytkiem w tej miejscowości jest XVIII wieczny, barokowy zespół klasztorny oo. Franciszkanów.

Wieczorem warto przejść się do Parku Zdrojowego, który w latach 2013-2015 przeszedł gruntowną rewitalizację dofinansowaną ze środków unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Zbudowano między innymi pijalnię wód mineralnych, piękny amfiteatr z widownią i fontanny. Powstały nowe ścieżki i kładka nad potokiem, a w całym parku zrewitalizowano zieleń.

Jeśli zdecydujemy się na chwilę opuścić Horyniec-Zdrój, to obowiązkowym przystankiem, leżącym nieopodal trasy wyścigu, jest Radruż. Znajdują się tu dwie przepiękne drewniane cerkwie. Pierwsza to bojkowska, trójdzielna świątynia z 1931 r. pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, która dziś służy jako kościół rzymsko-katolicki. Druga z nich, pod wezwaniem św. Paraskewy, pochodzi z XVI wieku i wraz z całym zespołem (dzwonnicą, murem z kamienia bruśnieńskiego oraz kostnicą) została w 2013 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 16 obiektów „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat”.

Warto zatrzymać się na  chwilę w pobliskim Rezerwacie Przyrody „Sołokija”. Powstał on w celu ochrony naturalnego skupiska jałowca pospolitego, jednak występująca w nim fauna i flora jest o wiele bogatsza. Można tu znaleźć takie rośliny, jak dziewięćsił pospolity, rozchodnik ostry czy trzcinnik piaskowy, a także natknąć się na zwierzęta – koszatkę, popielicę, padalca turkusowego, żmiję zygzakowatą, czy modliszkę.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w bezpośrednim sąsiedztwie trasy zawodów jest Werchrata. Znajduje się w niej murowana, neoklasyczna cerkiew św. Jerzego z początku XX wieku, obecnie kościół pod wezwaniem Św. Józefa. Nieopodal znajduje się miejscowość Prusie, a w niej kolejna, tym razem drewniana cerkiew greckokatolicka, pod wezwaniem Naro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy