Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

12 sierpnia 2019

NR 33 (Sierpień 2019)

Joga dla regeneracji

0 20

Przedstawiona sekwencja pomoże Wam się zregenerować po intensywnym dniu na rowerze. Ćwiczenia są proste i każdy może je wykonać w domu.

1. Viparita Karani – przede wszystkim nogi do góry. Dosuń pośladki jak najbliżej ściany i przekręć się na plecy, unosząc nogi do góry. Jeśli to możliwe, pozostań pośladkami w kontakcie ze ścianą, gdy jednak pośladki unoszą się do góry, wówczas lekko odsuń się od ściany, tak żeby tył miednicy spoczął na podłodze. Ręce, zgięte do kąta prostego, połóż po bokach głowy. Staraj się ułożyć całe ciało równo, symetrycznie, lekko pochyl brodę w kierunku mostka. Zamknij oczy, skieruj uwagę do wewnątrz ciała, skoncentruj się na oddechu. Rozluźniaj z wydechami nogi: stopy, łydki, kolana, uda, biodra i pachwiny. Pozwól, aby brzuch rozluźniał się i opadał do kręgosłupa, a plecy niech rozszerzają się na podłodze. Rozluźnij klatkę piersiową, obojczyki, barki. Ręce rozluźnione opadają swobodnie do podłogi. Rozluźnij szyję i głowę – miękkie gardło, żuchwa rozluźniona, miękkie policzki, miękkie oczy, rozluźnij przestrzeń między brwiami. Pozostań w tej pozycji około 10 minut. Wychodząc z pozycji, zegnij nogi, powoli przewróć się na prawy bok i podpierając się rękami, podnieś się do góry. Jeżeli pozycja z prostymi nogami na ścianie będzie zbyt uciążliwa, skorzystaj z wariantu ze zgiętymi nogami na krześle – wówczas całe łydki powinny spoczywać na krześle.
 


Po wstępnym, pasywnym relaksie warto wykonać kilka asan – pozycji łagodnie rozciągających przeciążone mięśnie. Zacznij od leżenia na plecach ze zgiętymi nogami, ustaw stopy i kolana na szerokość bioder, równolegle do siebie. 

Na chwilę zatrzymaj się, skieruj uwagę do wewnątrz, utrzymuj spokojny, równy oddech.

2. Supta Padangusthasana III – oprzyj prawą piętę o lewe kolano i pozwól, aby prawe kolano opadało w bok. Unieś nogi, złap lewą ręką lewe kolano i przyciągnij je do siebie, równocześnie połóż prawą dłoń na prawym kolanie i odpychaj je od siebie. Staraj się, aby całe plecy, biodra, barki zostawały na podłodze. Jeśli głowa zacznie odchylać się zanadto do tyłu, podłóż coś pod nią, np. złożony koc. Skoncentruj się na rozluźnieniu okolicy prawego biodra i uda. Próbuj wysyłać oddech do najbardziej napiętych i bolących miejsc, tak żeby pomóc im się rozluźnić. Pozostań w tej pozycji od 30 do 60 sekund, na chwilę oprzyj obie stopy o podłogę i powtórz to samo na drugą nogę.
 


3. Supta Svastikasana...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy