Ile płaci się za szybkie odchudzanie?

Porady

Systematyczny trening wytrzymałościowy i siłowy wiąże się ze zwiększonym wydatkiem energetycznym, dzięki czemu można zapobiec wzrostowi masy ciała lub zredukować zawartość tkanki tłuszczowej.

Tego, co w większości przypadków stanowi zbędny balast, pozbyć się można poprzez wzrost zawartości beztłuszczowej masy ciała, zwiększenie gęstości mitochondriów i przez to podwyższenie podstawowej przemiany materii. Jednak gdy sam wysiłek fizyczny już nie wystarcza, można wykorzystać inne sposoby na redukcję niechcianych kilogramów. Stosowanie modnych strategii jest pociągające, ale czasem droga na skróty okazuje się kosztowna.

Manewrowanie kaloriami

Ujemny bilans energetyczny można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest zmniejszenie przyjmowania spożywanych kalorii. Bezpieczną, rekomendowaną wartością jest redukcja dziennej podaży od 10% do 20% energii, co zapobiega napadom głodu. Tyle można uzyskać, rezygnując na przykład z jednej przekąski i spożywając cztery posiłki dziennie zamiast pięciu lub odejmując odpowiednią liczbę kalorii z każdego posiłku. Drugim sposobem na ujemny bilans energetyczny jest zwiększenie wydatku za pomocą aktywności fizycznej. Czasami trudno wprowadzić dodatkowe obciążenie w podstawowych jednostkach treningowych i wydłużyć je, ale pożądane efekty można na przykład uzyskać dzięki dodatkowemu spacerowi lub porannemu rozruchowi. W codziennym życiu dla bardziej zapracowanych może to być...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy