Energia startowa

Porady

Stare powiedzenie mówi, że z pustego i Salomon nie naleje, co idealnie odnosi się także do energii podczas treningów czy wyścigów kolarskich. Jeśli nie jesteś przygotowany żywieniowo do tak dużego wysiłku, to mimo największych chęci i pozytywnego myślenia oraz dokładnie przemyślanej strategii rezultat, jaki osiągniesz, może być marny.

W sporcie treningi są ważne, ale bez właściwego żywienia, a tym samym regeneracji żywieniowej, trudno mówić o sukcesie, nawet na poziomie amatorskim. Dlatego pochylę się nad odpowiednio zbilansowanymi posiłkami przed startem oraz w trakcie startu w wyścigach kolarskich.

Kolegę oszukasz, ale fizjologii nie

Każdemu możemy wmówić wysoką formę, doskonałe przygotowanie, ale jeśli nie zatankujemy mięśni glikogenem, to pozostają nam tylko rezerwy tłuszczowe, czyli paliwo wykorzystywane przez organizm podczas wysiłków o niskiej intensywności. Co to oznacza w praktyce? Dasz radę jechać równym tempem nawet kilka godzin, lecz jeśli będzie trudny odcinek, podjazd czy chęć szybkiego finiszowania, to bez odpowiedniej ilości glikogenu zwyczajnie nie dasz rady.

Odpowiednia strategia żywieniowa na kilka dni przed zawodami to duże prawdopodobieństwo udanego startu. Jak wiadomo, kluczową rolę odgrywają tutaj węglowodany, oczywiście dobrej jakości. Nie chodzi o czekoladę belgijską, lecz bardziej węglowodany złożone, pochodzące z pełnych ziaren, ale też ziemniaków, batatów czy owoców. W okresie przedstartowym, w trakcie tzw. ładowania, zaleca się spożywanie nawet 8–10 g węglowodanów na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście jest to proporcjonalnie zależne od intensywności treningu, stażu treningowego i poziomu zaawansowania.

Trochę niepodważalnych faktów

Jak wiadomo, glikogen to energia z węglowodanów skumulowana w mięśniach szkieletowych i wątrobie (łącznie ok. 400 g), wykorzystywana głównie podczas wysiłku, ale także podczas codziennych czynności. Konieczne jest jego systematyczne uzupełnianie przez odpowiednie odżywianie się. Co więcej – i co nie jest już tak oczywiste – badania pokazują, że włókna mięśniowe typu I, zwane czerwonymi (cechujące osoby uprawiające dyscypliny wytrzymałościowe), kumu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy