Dołącz do czytelników
Brak wyników

Eightshot X-Coady 275 Disc

Artykuł | 28 kwietnia 2019 | NR 28
0 812

Wrażenia z jazdy

Nadchodzi taki czas, kiedy młody człowiek, który jeździł już na rowerach o kołach w rozmiarach 12", 16", 20" i 24", dorasta wreszcie do swojej pierwszej prawdziwej maszyny. Dla ambitnego juniora, który chciałby jeździć szybciej i lepiej sobie radzić w górach, naturalnym wyborem jest rower na kołach 27,5”.

POLECAMY

Pierwszy prawdziwy MTB.

 

Ta wielkość jest dla jedenasto- lub dwunastolatka tym, czym 29” dla osoby dorosłej. Oddajmy głos naszemu testerowi: Jest podobny do mojego roweru (Trek Marlin w rozmiarze ramy 13,5”), ale siedzi się inaczej, kierownica jest niżej i dalej od siodełka. Skręcając, muszę zazwyczaj lekko pochylić rower, ale na Eightshocie wystarczy skręt kierownicą i zmieniam kierunek jazdy. Na zjazdach trzeba przesunąć się bardziej do tyłu, niż to robiłem do tej pory, za to podjeżdża się o wiele lepiej. Trzymając kierownicę, nie mam odchylonych rąk na boki. Hamulce szybko zatrzymują rower, a jakby ktoś chciał zedrzeć trochę gumy na asfalcie, dają radę. Siodełko – chociaż znacznie węższe i mniejsze od używanego przeze mnie na co dzień – jest całkiem wygodne.

Amortyzator świetnie się ugina na małych i większych kamieniach, zachęca do skoków. Z naszych obserwacji wynika, że rower dobrze się prowadzi zarówno w ciasnych zakrętach, jak i na dłuższych łukach – płynnie pokonuje pojawiające się na torze jazdy nierówności i większe kamienie.

 

1. Przerzutka Shimano Deore RD-M6000 wyposażona w sprzęgło Shadow RD+, które zapewnia lepsze trzymanie łańcucha na wybojach i cichszą pracę.

2. Chainguard dodatkowo zapobiega spadnięciu łańcucha z przedniej zębatki.

3. Amortyzator RST Aerial MLC dzięki sprężynie powietrznej umożliwia ustawienie SAG-u dopasowanego do masy rowerzysty.

 

Geometria

 

Rower został zaprojektowany dla juniorów o wzroście 143–172 cm. Geometria odpowiada potrzebom wzrostowym dziecka. Odpowiednio obniżony przekrok pozwala na bezpieczne zsiadanie w trudnym terenie. Producent właściwie dobrał szerokość osi suportu, tak żeby przy pedałowaniu nogi pracowały pod odpowiednim kątem. Podobnie z kierownicą, którą dopasowano do szerokości barków dziecka. Przejście z roweru dziecięcego na „dorosłą” korbę 170 mm może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka – dlatego dobrane w Eightshocie korby o długości 152 mm są lepiej dopasowane do średniego wzrostu użytkowników w tej fazie rozwojowej.

Sztywności

 

Zarówno sztywnością w skręcaniu, jak i w napędzeniu X-Coady nie tylko nie odstaje od porównywanych rowerów dla dorosłych, ale nawet je przewyższa.

A przecież junior nie przyłoży tak dużej siły jak dorosły, dlatego wyniki uzyskane przez Eightshota należy uznać za więcej niż bardzo dobre. Tym bardziej jeżeli popatrzyć na również bardzo dobre wyniki sztywności kół.

Wykresy powstały na podstawie danych uzyskanych w laboratorium bikeBoard. W pomiarze precyzji sterowania im mniejsza wartość kąta skręcenia wyrażona w stopniach, tym większa sztywność układu kierowania/precyzja sterowania. W badaniu efektywności napędzania im wyżej na wykresie przebiega krzywa, tym lepiej, gdyż oznacza wyższą sztywność ramy, czyli efektywniejsze napędzanie. Dane sztywności ramy testowanego roweru porównujemy do dwóch wybranych rowerów podobnej klasy wymienionych w opisie wykresów. Sztywność kół oraz masy porównujemy do uśrednionych danych rowerów odpowiadających klasą testowanemu. Różnice wyrażamy w procentach, im większe są zielone słupki, tym lżejszy/sztywniejszy jest testowany rower lub koła. Więcej o tym jak testujemy znajdziecie na www.testy.bikeboard.pl/artykuly,szukaj, jak-testujemy

MASY

 

Dla dziecka masa roweru ma kapitalne znaczenie. Każde dodatkowe kilkaset gramów jest sporym obciążeniem dla młodego organiz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy