Błędne koło, czyli kasa w kobiecym peletonie

Sport

Jeden krok naprzód, dwa kroki wstecz – tak, w pewnym uproszczeniu, można opisać sytuację finansową kobiecego peletonu. Z jednej strony, wszyscy zdają sobie sprawę z problemu i serwują kolejne rozwiązania. Z drugiej, naprawa sytuacji w jednym miejscu niemal natychmiast wywołuje negatywne konsekwencje w kolejnym. Trudno uwolnić się od wrażenia, że kobiece kolarstwo kręci się w miejscu. Ale czy musi?

27 lutego 2021 roku w Gandawie na starcie wyścigu Omloop Het Nieuwsblad stanęło 175 kolarzy. Kilka godzin później w tym samym miejscu pojawiły się 144 zawodniczki. Pokonywały w większości tę samą, choć o ok. 80 km krótszą, trasę, korzystały z tych samych zabezpieczeń, rywalizację kończyły przejeżdżając tę samą linię mety. Nagradzane były na tym samym podium. Ale Davide Ballerini, który wygrał wyścig mężczyzn, opuścił je z czekiem opiewającym na 16 tysięcy euro. Anna van der Breggen wyjechała z Ninove bogatsza o nagrodę w wysokości 930 euro.
Siedemnastokrotna różnica w wysokości nagród poruszyła kibiców, którzy przed rozgrywanym tydzień później wyścigiem Strade Bianche zorganizowali internetową zbiórkę. Dochód z niej przeznaczony był na wyrównanie wysokości nagród w wyścigach kobiet i mężczyzn.

Pokrętna logika

Na organizatorów flandryjskiego cyklu spadła fala krytyki. Odpowiedź, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, skupiała się wokół dużych inwestycji, jakie poniesiono w celu przeniesienia kobiecej imprezy do wyższej kategorii oraz zapewnieniu sygnału telewizyjnego dla kobiecego wyścigu. Dlaczego jednak kosztami tych inwestycji obciążono de facto zawodniczki? Tego nie wyjaśniono. Na pocieszenie zostało zapewnienie, że celem organizatorów jest wyrównanie wysokości nagród do 2023 roku.
Tłumaczenie różnic w wysokości nagród niższym zainteresowaniem kobie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy