ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH...

Co roku każdy z nas co najmniej raz tak mówi i choćby się mocno zaparł, nie uniknie tego. Ale święta to szczególny moment, kiedy spędzamy czas z rodziną i folgujemy sobie z każdą dietą i poprawnym odżywianiem. Wszechobecne jedzenie zachęca nie tylko wyglądem, zapachem, ale także smakiem zapamiętanym w dzieciństwie. Ja nie mogłem sobie podarować i teraz żałuję. Jednakże są wśród nas osoby, które nie mogą i nie chcą korzystać z dobrodziejstw kulinarnych tego czasu. Dlaczego sobie odmawiają? Dlatego że ich sezon kolarski ciągle trwa. XC i CC gra teraz pierwsze skrzypce na arenie zawodów i jestem przekonany, że będzie tak jeszcze przez kilka tygodni. Najważniejsze, że jest olbrzymie grono zawodników, którzy chcą jeździć umorusani w piachu, błocie, wodzie i – co mnie zraża – w temperaturach poniżej zera. Oczywiście gratuluję wszystkim zapału i woli walki w tych trudnych warunkach.

Pozostając w temacie wyścigów – kiedy obejmowałem stanowisko redaktora naczelnego, nie wiedziałem, że jest ich aż tyle w ciągu roku! Zdawałem sobie sprawę z kilkudziesięciu, ale teraz, gdy zgłaszają się do mnie członkowie teamu „bikeBoard” i organizatorzy, w mojej głowie rodzi się cała siatka różnych mniejszych i większych zawodów. Niektóre z wieloletnim stażem, takie jak Mazovia czy MTB Trophy, a inne zaledwie rok, dwa lata temu pojawiły się w kalendarzu startów. Szosowe, MTB, amatorskie i zawodowe, a nawet skierowane na konkretne rowery, jak Fatbike. Na pewno szczególne są długodystansowe przejazdy, takie jak Wisła 1200, na którą nie ma szans już się zapisać, i z tego, co mi wiadomo, liczba chętnych znacznie przekroczyła limit (może jednak organizatorzy zwiększą liczbę pakietów). Ale w tym roku odbędzie się inny maraton MTB – ponad 600 km po górskich bezdrożach w limicie 200 godzin. Na pewno słyszeliście o Transcarpatii 2019, która będzie pierwszą od lat taką imprezą w Polsce. Przejazd przez niemal całe polskie góry będzie nie lada wyczynem nawet dla twardych i zahartowanych zawodników. Tak czy owak, startującym życzę powodzenia.

Zaczął się rok 2019 i każdy poczynił już swoje plany. My w redakcji również, ale na razie nie uchylimy rąbka tajemnicy, choć bardzo nas korci, bo tematy, jakie będą podejmowane zarówno w części testowo-technicznej, jak i poradniczej, zapowiadają się bardzo ciekawe.

Polecam gorąco kolejne wydania, bo na pewno się nie rozczarujecie!


SPIS TREŚCI

AKTUALNOŚCI
22 Rozmowa z Peterem Saganem

ROWER
24 Corratec CCT Team Race
36 Bielik dla Orłów – test najtańszych hardtaili z napędem 1x12
52 Kross Earth 4.0
74 GT Sensor Carbon Expert
78Canyon Neuron – nowa odsłona

PRZYGODA
14 TransNapoli – miejska przygoda rowerowa
84 Jak skok na bank!
98 Gravelami przez Pamir

SPORT
92 Nowy Targ Road Challenge
112 Jedna dyscyplina to za mało

EKWIPUNEK
28 11,111111 metra na sekundę
34 B’TWIN Roadr 500 i Ekoi BWF
35 Northwave Extreme RR 2 GTX
56 INPEAK Powercrank – polski miernik mocy
57 Bontrager Velocis Windshell
58 Ciepłe spodnie kolarskie
68 Chroń dłoń!
73 Ekoi Heat Concept Evo
82 Bontrager OMW Softshell
90 Bontrager JFW i Spurcycle Tool

PORADY
106 Dieta dla kolarzy
110 Niska podaż energii w diecie sportowca nie polepszy jego wyników
116 Trening siły u kolarza
118 Stres oksydacyjny w życiu sportowca


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje