Spis treści


Możesz kupić e-wydanie

Magazyn dostępny w sprzedaży od 6.05.2017

TEMAT
Jak być damą w mieście

Gdy z wyczynowego roweru przesiadam się na mieszczucha, rezygnuję z ciuchów, w których (gdyby nie róż i błękit) wyglądałabym jak facet. Zakładam spódnice, płaszczyki, rajstopy, bereciki, lakierki, sukienki. I jeżdżę tak przez cały rok, bez względu na pogodę. Ale to tylko pozory elegancji...


AKTUALNOŚCI
EWS

Nowy sezon enduro= nowe wyzwania. A może by tak pojechać na EWS-a? Chyba każdemu poważnie traktującemu starty w zawodach enduro kiedyś zaświtała (bądź zaświta) taka myśl. Enduro World Series, czyli w skrócie EWS, jest międzynarodową serią zawodów, która w tej dyscyplinie pełni rolę pucharu świata. Już po raz piąty przyciąga do siebie zawodników na najwyższym poziomie oraz szalonych kibiców, którzy nierzadko podróżują za swoimi idolami enduro. W sezonie 2017 trzeba polubić latanie, bowiem dwie z takich imprez już odbyły się na Antypodach (Nowa Zelandia i Tasmania), kolejne wydarzą się na kontynencie amerykańskim – w Kanadzie (Whistler) oraz USA (Aspen).


ROWER
Rasowe ścigacze za 11k:

Canyon Exceed CF SL 6.9 Pro Race
Cube Reaction GTC Eagle
Specialized Epic Hardtail Comp Carbon World Cup

Oto zestawienie trzech rowerów do wygrywania zawodów. Podobne, ale nie identyczne. Test wykazał, że są charakterne i ściśle wyspecjalizowane – zobacz, czy w kierunku przez ciebie pożądanym. Niewątpliwie rama to serce hardtaila. Musi więc być odpowiednio sztywna bocznie, bo to gwarantuje optymalną transmisję mocy i precyzję sterowania. Ale wraz z wydłużaniem czasu spędzanego na trasie, dla ekonomizacji wysiłku coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać podatność na ugięcia w pionie – amortyzacja to nie tylko kwestia komfortu pożądanego w XCM, ma także wpływ na przyczepność, pozwalając osiągać maksymalne opóźnienia skracające czas dotarcia do mety w XCO.
[więcej]


KTM Scarp 29 Prestige 12S XX1
Poprzedni Scarp miał silną schizofrenię. Dostępne były wersje na kołach 29” albo 27,5”, które różniły się skokiem zawieszenia o 5 mm (100 lub 105 mm). Rama była masywna, wytrzymała, ale ciężka, bo nawiązywała do ścieżkowego Lycana. Do ścigania się nie nadawała, ale i na ścieżkach szału nie było. Także i ten Scarp nie błyśnie ani w Bielsku, ani w Trutnowie, ponieważ odzwierciedla wszystkie zasady konstruowania XCO – ultralekki z zwieszeniem uruchamiającym się tylko w szczególnych sytuacjach albo nawet wyłącznie na zjazdach. [więcej]


Wygraj maraton!

Kolarstwo amatorskie w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija. Trwająca od kilkunastu lat ekspansja maratonów MTB nie słabnie, a ich popularność stale rośnie. Ciągle przybywa wyścigów, a coraz to nowi zawodnicy wkręcają się w ten sport i... podnoszą swój poziom. Rotacja na podium pokazuje, że młoda krew ciągle dobija się do czołówki. Czym się ścigać? Po dogłębnych badaniach rynku wiemy, że rower dla kompetytywnego uczestnika maratonów powinien być wyposażony w napęd 2×11 lub 2×10, mieć koła 29” oraz carbonową ramę. Rowery w naszym porównaniu:

Fuji SLM 29 2.5
Giant XTC Advanced 29 2 LTD
Kross Level B9
Merida Big.Nine 4000
Orbea Alma M50
Shockblaze KRS Race 29
Trek Procaliber 9.6


Kobiecy rower sportowy
Kobiety różnią się od mężczyzn – nie ma tutaj dyskusji.
W rowerowej świadomości funkcjonuje stwierdzenie o tym, że porównując kobiety do mężczyzn o podobnym wzroście – tułów u pań jest krótszy niż u panów, a nogi dłuższe. Dotarliśmy jednak do badań Aerospace Medical Research Laboratory przeprowadzonych na 1331 żołnierkach w 1979 r. Konkluzją jest to, że nie ma znaczących różnic w proporcjach budowy ciała, które mogłyby mieć wpływ na różnice w wyposażeniu żołnierek i żołnierzy.


Orbea Avant M30 Team-D
W kolekcji Orbei Avant to rower klasy endurance. Zmodernizowana na sezon 2017 rama zbudowana jest z kompozytu OMP (drugiego w hierarchii zaawansowania z trzech stosowanych przez Orbeę) i według danych producenta waży 990 g (200 g mniej niż model dotychczasowy). Nie jest wyposażona w żadne elastomerowe inserty ani inne tego typu rozwiązania poprawiające komfort jazdy, a jednak komfort to coś, na co zgodnie zwrócili uwagę wszyscy testerzy. Rama świetnie rozprasza najbardziej dokuczliwe drgania pochodzące z jazdy po kiepskiej jakości asfaltach czy nawet kostce brukowej. [więcej]


Merida Scultura 5000 Disc
Głęboka wiara inżynierów w wyższość hamulców tarczowych nad klasycznymi szczękowymi doprowadziła do sukcesywnego wprowadzania na rynek szosówek z tarczówkami. Badania, jakie publikuje Merida jednoznacznie potwierdzają przewagę takiego sprzętu i mimo sprzeciwów w zawodowym peletonie, nas przekonują. Powód jest prosty. Pamiętamy, jak to było kilkanaście lat temu z rowerami MTB, a poza tym śmigaliśmy już na niejednej szosówce na tarczach. Model Scultura Disc to rasowy ścigacz i testowaliśmy topową wersję na trasach Paris-Roubaix rok temu. Ale różnica pomiędzy maszyną rodem z piekła północy a testowaną obecnie nie wynika tylko z zastosowanego osprzętu.
[więcej]


Cannondale 2018: Jekyll i Trigger
Jadąc na prezentację do Finale Ligure wiedziałem, czego się spodziewać. Widziałem zdjęcia przysłane przez naszego informatora jeszcze w ubiegłym roku. Nowa rama strasznie mi się nie podobała, ale brak DYAD-a – szczególnego dampera zaprojektowanego przez Petera Denka – przyjąłem jako miłe następstwo wprowadzenia uproszczonego zawieszenia w świetnym modelu Habit. Ale jak to bywa z przeciekami od szpiegów, często grają na dwie strony. Najistotniejszej informacji o tym, że z rowerów o skoku powyżej 120 mm zniknie Lefty z raportu nie wyczytałem i to całkiem uśpiło moją czujność. [więcej]


Scott Spark 940
Kierownik magazynu zadysponował mi do rozpracowania ścieżkową odmianę Scotta Sparka. Ścieżkową, powiecie? Ale jak to? Ano tak, że Scott wypuścił na rynek ten model w 39 odmianach! Na bazie jednej platformy powstały Sparki do ścigania (RC), ścieżkowe (tradycyjnie oznaczone cyfrą), na szerokich gumach (Plus) i te dedykowane dziewczynom (Contessa). A wszystkie oczywiście do wyboru na średnich bądź dużych kołach, w zależności od odmiany różniące się skokiem: 100, 120 lub nawet 130 mm. Szaleństwo?


PORADY
Start w Pucharze Świata

World Cup – puchar świata. Niezależnie od dyscypliny sportu to najpoważniejsze i najbardziej prestiżowe imprezy dla mistrzów. Tak jest również w kolarstwie. Poszczególne rundy Pucharu Świata na torze, w XCO, DH czy przełajach to wydarzenia przyciągające uwagę kibiców, a zatem mediów i sponsorów. Ci, którzy stają na starcie, muszą prezentować wysoki poziom sportowy. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, by wystartować w imprezie tej rangi.


Za każdym rekordem skrywa się flow
Znasz to uczucie, gdy podczas treningu tracisz kontakt ze światem zewnętrznym? Całkowicie skupiasz się na jeździe – jesteś tylko ty, rower i ścieżka. Albo, zależnie od tego, co cię jara, serpentyny podjazdu. Albo prosta po horyzont. I pokonujesz ją w euforii i poczuciu, że wciąż stać cię na więcej – to jest właśnie flow.


Szkolenie jazdy z Sonią Skrzypnik
Na parkingu pod stokiem Palenica zjazdowcy kompleksowo szykowali się do jazdy. Kilka minivanów, kolorowo ubrane ekipy, fullfejsy, zbroje, pancerne rowery zjazdowe – sami faceci. Wysiadając niespiesznie z samochodu, czułam na sobie ich wzrok i po raz kolejny zadałam sobie pytanie: kurde mol, co ja tu robię?! Z rozważań, czy wybrać ucieczkę czy może lepiej symulować przed szefem dotkliwe bóle menstruacyjne, wyrwała mnie uśmiechnięta od ucha do ucha dziewczyna ubrana w bluzę z napisem PANI TRENER. No to co dziołcha, gotowa na ostrą jazdę? – zapytała Sonia Skrzypnik, sugestywnie mrugając okiem.


Intymne problemy cyklistek
Powiedzieć, że jazda na rowerze wywołuje ból w okolicach intymnych, to jakby nie powiedzieć nic. Lista kobiecych dolegliwości jest znacznie dłuższa niż tych męskich. Oprócz wspólnych dla obu płci podrażnień i drętwienia, kobiety narażone są jeszcze na zapalenie cewki moczowej, kandydozę, utratę czucia czy opuchnięcie.


Savoir-vivre w peletonie kolarskim
Kolarstwo szosowe to najstarsza dyscyplina rowerowa. Wytworzyła swoją własną kulturę i wiele zasad, których nie znajdziesz w żadnym regulaminie. Brak wtajemniczenia w kolarskie savoir-vivrze może powodować irytację u bardziej doświadczonych kolegów, a przecież nie chciałbyś oberwać pompką. O to nie trudno – atmosfera w ciasnym peletonie bywa nerwowa i jeden niewłaściwy ruch może sprawić, że przylgnie do ciebie łatka amatora. Doświadczeni kolarze obnażają tajemnice kryjące się za ich gestami i opowiadają o niepisanych zasadach, których warto przestrzegać.


7 najczęstszych błędów w treningu amatorów
Dwadzieścia lat temu dostęp do literatury treningowej był czymś równie egzotycznym jak przelot samolotem z Berlina na Ibizę z opcją wypożyczenia samochodu na wyspie. Na rynku książki o kolarstwie to tytuły Karola Madaja (Kolarstwo: trening, technika, taktyka), oraz Dimitri Poliszczuka (Kolarstwo: teoria i praktyka treningu), które dawały odpowiedzi na pytania, jak powinna wyglądać struktura treningu, opisywały cechy motoryczne czy podstawy strechingu dla kolarzy. Fachowej wiedzy było jak na lekarstwo, więc zostało albo tzw. empiryczne poznawanie kolarstwa, albo branie przykładu z bardziej doświadczonych zawodników.


Dobór sztycy teleskopowej
Planując zakup sztycy teleskopowej, pewnie masz zamiar kupić taką o najdłuższym skoku. Dobry pomysł, ale nie zawsze. Dlatego dowiedz się, jak zoptymalizować wybór. Fantazyjne kształty rur podsiodłowych wymagają skrupulatnego doboru. Jeśli masz prostą rurę podsiodłową, będzie łatwiej. Niestety często producenci nie ułatwiają nam zadania i nie udostępniają rysunków z wymiarami dropperów. Wtedy konieczna jest wizyta w sklepie i przymiarka do naszego roweru.


Kardiologiczne badania podstawowe
Możliwości, osiągi i wyniki zależą w dużej mierze od twojego zdrowia. Każdy, nawet najbardziej „amatorski” sezon powinny poprzedzać badania kardiologiczne które przede wszystkim pozwolą wykryć schorzenia potencjalnie zagrażające naszemu zdrowiu i życiu (!), ale także dostarczyć cennych informacji umożliwiających optymalne wykorzystanie potencjału organizmu. Wydawałoby się to trywialne, ale choć kolarze amatorzy obsesyjnie dbają o swój sprzęt, notorycznie pomijają kwestie własnego zdrowia. Takie postępowanie może mieć niestety smutne konsekwencje i nie jest to wyłącznie figura retoryczna, dla zagajenia.


Rowerzysta w ruchu drogowym, cz. 2
Kontynuując wątek rowerzysty w ruchu drogowym poruszony w poprzednim numerze bikeBoardu chciałbym zwrócić uwagę na bezpieczeństwo oraz nowinki w infrastrukturze drogowej dotyczące rowerzystów. Wiele nowinek tych wynika z ostatnich nowelizacji Ustawy o ruchu drogowym oraz z wprowadzania standardów europejskich na nasze drogi.


Glutamina
Glutamina to aminokwas, który stanowi około 61% wszystkich białek budujących mięśnie szkieletowe. Może być ona produkowana przez organizm, ale w niektórych stanach fizjologicznych, jak np. wysiłek fizyczny, jej wewnętrzna produkcja jest niewystarczającą. Stąd potrzeba podaży z zewnątrz. Suplement ten wykazuje silne właściwości odtruwające na poziomie komórkowym, zwłaszcza w połączeniu z antyoksydacyjnymi witaminami C i E.


SPORT
MTB 24h

Kolebką tej dyscypliny są Stany Zjednoczone. Tu narodził się rower górski i wymyślono rywalizację 24 h non stop. Już na początku lat 90. zorientowano się, że można walczyć dłużej niż tylko standardowe 4–8 rund XC. Amatorzy jazdy całą dobę non stop zorganizowali swoje pierwsze zawody we wrześniu 1992 r. w Zachodniej Wirginii, gdzie odbyły się pierwsze całodobowe zmagania – 24 h of Canaan.


PRZYGODA
Szlakiem lasów i jezior

Tutaj jest piękne o każdej porze roku. Wiecznie zielone drzewostany iglaste nawet szaroburą zimą gwarantują ukojenie dla spragnionych świeżości zmysłów. Jednak najlepszy czas na wycieczkę szlakiem wielkich jezior i magicznych borów to wiosna i lato, gdy cały ekosytem tętni życiem.


Tajemnice Dolnego Śląska
Cały Dolny Śląsk przepełniony jest osobliwym historycznym klimatem, czego doświadczyć można nie tylko pośród murów zapomnianych wsi i miasteczek czy na ukrytych w bujnej roślinności ewangelickich cmentarzach, ale również w odległych ostępach górskich. Zwykła szczelina w ziemi może nas zaprowadzić do groźnej sztolni z czasów ostatniej wojny, a kamień, który odskoczy spod opony okazać się rzadkim i drogocennym minerałem.


Las Wolski – manifest
Kiedy przyjechałem do Krakowa, spodziewałem się, że jest to obszar dobry do jazdy. Ale kiedy po raz pierwszy moje opony zagłębiły się w tutejszej glebie, doznałem olśnienia. Był wręcz genialny. Do tego stopnia, że niecałe 40 minut później nastawiałem swój wybity bark z silnym postanowieniem, żeby jeździć tu częściej. W 1996 roku nie jeździło nas tu zbyt wielu, ale oprócz szlaków pieszych cały czas poszukiwaliśmy ścieżek, które byłyby interesujące. I znajdowaliśmy! [więcej]


Flow Trail Petzen – najdłuższa ścieżka na świecie
11 km i 1000 m – te dwie liczby najlepiej charakteryzują krętą ścieżkę wijącą się wokół szczytu Petzen, który znajduje się niedaleko najcieplejszego jeziora Austrii. Pierwsza to długość całkowita, druga określa liczbę metrów, jakie pokonasz w dół. Jeśli jeszcze nie czujesz się wystarczająco zachęcony, to trzecią – równie nęcącą – liczbą jest 28°C – tyle latem osiąga temperatura wody w Klopeiner See.


Bułgaria – Bałkan w pełnej krasie
Dwadzieścia lat temu kupiłem mój pierwszy rower górski. W czasach największego kryzysu politycznego i ekonomicznego w Bułgarii kolarstwo górskie było iluzją. Oszczędzałem każdy grosz, by wreszcie wiosną 1997 roku nabyć Bianchi XC Snake. Od tego czasu iluzja przerodziła się w rzeczywistość i mój cały świat kręci się wraz z obrotem korby.


EKWIPUNEK
Z wizytą w garderobie

Jak zamaskować za duże uda, zbyt masywne łydki, krzywe nogi, za mały biust, za duży tyłek, cellulit... Dziewczyny niezorientowane na ściganie i rywalizację panicznie boją się dopasowanych, ściśle przylegających do ciała ciuchów rowerowych, ponieważ obawiają się, że takie ubrania podkreślą wszystkie niedoskonałości ich figury. Jeśli myślisz, że teraz nastąpi psychologiczny wywód o tym żeby akceptować siebie taką jaka jesteś, to cię zaskoczę.


Kurtka B'TWIN 500
18.04.2017 – spadł śnieg. Normalka. Do pracy dojeżdżam na rowerze przez okrągły rok, wiem, że każda pora roku cechuje się anomaliami pogodowymi i jestem zabezpieczona „pięćsetką”. Dobrze chroni przed deszczem i mokrym śniegiem dzięki szczelnej membranie, taśmom uszczelniającym na szwach, kapturowi, który można wyciągnąć z ukrytej na zamek kieszonki.


Opona Kenda Flintridge Sport K1152
Inspiracją powstania opony są suche, kamieniste wzgórzach Kansas. Stamtąd pochodzi też ich nazwa, która oznacza miejscowe ostre skały. Jak łatwo się domyśleć, producent rekomenduje Flintridge do przełaju i gravelu na suche, twarde i piaszczyste podłoża. My opon używaliśmy w mieszanej jeździe szosowo-terenowej przez ostatnie pół roku, co dało sposobność do sprawdzenia jak zachowują się w różnych warunkach pogodowo-terenowych – także takich, które wykraczają poza przewidziany przez producenta zakres stosowania.


Buty Bontrager Anara
Buty szosowe, rekomendowane przez producenta jako „najwygodniejsze w swojej klasie”. Stworzone w systemie Women Specific Design, czyli specjalnie dla nas – kobiet. Ich ciekawą funkcją jest możliwość montażu bloków szosowych, jak i górskich SPD.


Siodło Fizik Luce
Luce to nie jedno siodło, ale cała seria różniąca się szerokością: regular (144 mm) i large (155 mm), można także wybierać pomiędzy wersją z sankami carbonowymi lub metalowymi. Do dyspozycji miałam oba rozmiary. Już po pierwszej jeździe na modelu regularnym zorientowałam się, że jest zbyt wąski. Drugi pasował jak ulał. Fi’zi:k Luce zwiększył moją świadomość anatomii ciała, ponieważ nigdy wcześniej tak wyraźnie nie czułam swoich kości kulszowych.


Siodło Selle Italia SLR Lady Flow
Siodło dla rasowych zawodniczek. Tylko w agresywnej pozycji poczujesz wygodę, jaką oferuje to cudo. Dlatego gdy pierwszy raz przymierzyłam się do niego w domu – jedną ręką przytrzymując się szafki – stwierdziłam, że jest okropnie niewygodne. Szybko zmieniłam zdanie po pierwszych przejechanych kilometrach. SLR Lady Flow wykonane jest ze skóry powleczonej mikrofibrą (Fibra Tek), która jest odporna na świeże błoto.


Opona Specialized S-Works Turbo
Do testu topowej opony szosowej Speca podeszliśmy z zaciekawieniem. Po pierwsze, rozmiarówka różni się nieznacznie od tej proponowanej przez zdecydowaną większość producentów. Oferta Specializeda obejmuje trzy szerokości – 24 mm, 26 mm, 28 mm. My założyliśmy do roweru najwęższe.


Spodenki Scott Trail 30
Bardzo proste w kroju, superlekkie (180 g) spodenki przystosowane do dopięcia wkładki z pampersem. Zapięcie na dwa zatrzaski, regulacja pasa rzepami, dwie kieszenie zapinane suwakami, cztery wersje kolorystyczne.


Komputer rowerowy Bryton Rider 530
Testowane urządzenie to klasyczny przedstawiciel grupy liczników rowerowych z wbudowanym odbiornikiem GPS. Licznik jest średniej wielkości (55×92×17,6 mm), lekki (79 g) i ma ekran 2,6”. Wymiary zewnętrzne oraz wielkość ekranu są takie same jak Garmina Edge 800/810. Jednak w przeciwieństwie do kolorowego wyświetlacza Edge, Rider jest monochromatyczny i niedotykowy.


Buty Bontrager Rhythm
Kiedy zobaczyłem je na wystawie, po prostu odebrało mi rozum. Każdy chciałby mieć pancerne buty ze smoczej skóry Balroga. Przód i zewnętrzna strona przyszwy pokryte są heksagonalnymi wypustkami zlaminowanymi z siateczką 3D. Na czubkach stanowią monolit, wyżej i pod kostką coraz mocniejsza jest perforacja materiału.


Spodenki Endura Hummvee 3/4 II
High Mobility Multi-use Versatility – HuMMVee to nowa wersja jednych z najbardziej uniwersalnych spodenek MTB tej marki. O ile grubość użytego materiału i długość nogawek nie uległy istotniej zmianie, o tyle jakość stosowanych materiałów znacznie się różni. W oczy rzuca się dzianinowy panel „na krzyżu”. Jest on znacznie bardziej przewiewny i elastyczny niż w modelu Hummvee I. W kroku i po wewnętrznej stronie ud znalazły się panele z grubszego, trudno ścierającego się nylonu.


Opaska Tubeless Ready Effetto Mariposa Caffelatex
Oklejanie obręczy taśmą może nie jest pracochłonne ale za to jednorazowe. Opaska na obręcz Caffelatex dostępna jest w trzech szerokościach i w dwóch wersjach – do obręczy 26/27,5” oraz 29”. My do testu zamówiliśmy wersję najszerszą do obręczy o wewnętrznym wymiarze 30-34 mm. Oczywiście utrudniliśmy jej zadanie założyliśmy je na asymetryczne obręcze o szerokości... 35 mm.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje