Spis treści


Możesz kupić e-wydanie

Magazyn dostępny w sprzedaży od 6.04.2017


AKTUALNOŚCI
Wiecznie kulejąca reforma

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) od kilku lat intensywnie pracuje nad reformą cyklu najważniejszych i najbardziej prestiżowych kolarskich imprez na świecie – WorldTour. Pierwotnie reforma zakładała ograniczenie liczby drużyn WorldTeams do 17 w 2017 roku i 16 w 2018 r. Ponadto kalendarz miał zostać wzbogacony o nowe wyścigi, jednak nie wszystkie ekipy musiałyby w nich startować. Obowiązkiem startu objęte byłyby tylko imprezy „starego WorldTouru”. Ewentualni spadkowicze z WorldTouru mieliby przez kolejny rok zachować możliwość startu w wyścigach z kalendarza WorldTour, co miałoby pomóc w utrzymaniu płynności finansowej zespołów.


TEMAT
Komfort

Osoby trenujące kolarstwo spędzają na rowerze sporo czasu. Siedzą na twardych siodłach w nienaturalnie zgiętej pozycji i zakładają buty na carbonowej podeszwie sztywnej jak pal Azji. Czy takie zestawienie może być wygodne? Tak, ale z pewnością trzeba na niektóre elementy zwrócić szczególną uwagę. Temat komfortu jest na tyle obszerny, że podzieliliśmy go na dwie części. W tym odcinku omówimy fitting w rozszerzonej formie oraz temat wkładek do butów i wszystkiego, co jest związane ze stopami. Natomiast w kolejnej części poruszymy temat doboru siodła oraz wkładek w spodenkach... tak, je również możesz dopasować.


Rowerzysta w ruchu drogowym
Na bezdrożach, w lasach i innych pustkowiach, jeżdżąc na rowerze kierujemy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, uważając, aby sobie i innym nie zrobić krzywdy oraz by z jazdy czerpać jak najwięcej frajdy. Natomiast poruszanie się rowerem po drogach publicznych regulują przepisy, a dokładniej Kodeks Drogowy dla rowerzystów. Jednak nie oznacza to, że możemy pozwolić sobie na „wyłączenie” zdrowego rozsądku. Konieczność stosowania się do przepisów to kod, dzięki któremu nasze zachowania są zrozumiałe przez innych uczestników ruchu i vice versa. Żadne przepisy nie zwalniają nas z myślenia i oceny sytuacji na drodze, bo żyjemy w realnym świecie i zdarzają się sytuacje wykraczające poza kodeks.


SPORT
Tatra Road Race

Do niedawna jedynym skojarzeniem Tatr i kolarstwa szosowego pozostawał Tour de Pologne amatorów oraz organizowany od 2004 roku w Starym Smokovcu Tatry Tour. W emfazie zaliczany do Mistrzostw Europy Środkowej. W historii wyścigu miało miejsce, że bazę lokalizowano w Zakopanym, ale to wciąż nie zmieniało sprawy, że wyścig ma słowacki rodowód. Firmowany nazwiskiem Mauricio Fondriesta 225 km wyścig ostatnimi laty skrócono do 195 km.


Polskie teamy XC
Mamy światowej klasy szosowców wyspecjalizowanych w konkretnych konkurencjach. Michał Kwiatkowski to jeden z najskuteczniejszych zawodników od klasyków. Rafał Majka to czołowy góral i kolarz ścigający się w najtrudniejszych etapówkach. Mamy również wyśmienitych czasowców: Macieja Bodnara i Marcina Białobłockiego. Wspomnieć również należy o całej rzeszy kolarzy odgrywających czołowe role w najlepszych ekipach na świecie. Nasi torowcy również regularnie stają na podiach pucharu świata. Cieszymy się z tego niezmiernie, ale co z MTB?


EKWIPUNEK
Kamizelka dla kolarza

Dylematy „co na siebie włożyć?” nie dotyczą wyłącznie panien na wydaniu. Szczególnie w porach przejściowych często przetaczają się przez głowę każdego kolarza. Bluza to przesada, koszulka i rękawki powinny wystarczyć… a co jeśli nie? W naszym klimacie pogoda bywa kapryśna, ale z pomocą nadchodzi ona – kamizelka!


Kask Ekoi Corsa Light Magnetic
Przed zafasowaniem kasku Ekoi do testu nie znałem tej firmy. Okazuje się, że marka istnieje od 2001 roku i pochodzi z Francji. Jej głównym kanałem sprzedaży i komunikacji jest Internet. Kask Corsa Light jest jednym z sześciu w ofercie. To, co rzuca się w oczy od razu to charakterystyczne dla Ekoi kolorowe pianki EPS (popularnie nazywane styropianem).


Droppery – windy
Nie pytaj, po co są. Jeśli interesuje cię jazda technicznymi ścieżkami, agresywne pokonywanie wiraży, zabawa na granicy przyczepności, przeskakiwanie przeszkód – dropper jest rozwiązaniem rewolucjonizującym technikę jazdy na skalę porównywalną z przełomem carvingowym w narciarstwie. Do niedawna mówiło się, że poprawa pewności i przyjemności czerpanej z jazdy nie ma wpływu na jej tempo. Coraz powszechniejsze używanie dropperów przez najlepszych kolarzy i kolarki XCO przeczy temu twierdzeniu.


Sztyca JBG2 DPS
To wybitnie niszowy i ekskluzywny sprzęt zaprojektowany przez czołowych polskich kolarzy MTB, którzy doskonale wiedzą, czego oczekują od komponentu przeznaczonego do XC. Wykonana z włókna węglowego (jedynie elementy jarzma są aluminiowe) ma porażająco niską masę – 229 g w rozmiarze 27,2×400 mm! Nawet jeżeli dodamy 83 g, jakie ważą manetka z linką, to i tak jest to najlżejsza opuszczana sztyca dostępna na rynku.


Manetka Wolf Tooth Remount 22
Jeżeli twój rower posiada tylko jedną tarczę z przodu, wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie manetki sztycy w pustym miejscu po dźwigni przedniej przerzutki, pod kierownicą. Część producentów oferuje odpowiednie wersje manetek, jednak patrząc na ich ceny ciężko uwierzyć, że kawałek aluminium kosztuje taką kasę.


Koszulka Endura Wmn Singletrack II
Jest jak skóra, niby masz ją na sobie, a w ogóle jej nie czujesz! Pierwsze, co od razu zwróciło moją uwagę to jej lekkość oraz fakt, że po złożeniu można ją śmiało wsunąć do kieszeni. Materiał, z którego została wykonana jest miły w dotyku. Doskonale przylega do ciała, a przez swoją elastyczność współgra z dynamiczną użytkowniczką.


Kurtka Endura Pakajak II
Pakajak II to bardzo cienka kurtka przeciwwiatrowa „na wszelki wypadek”. Testowaliśmy drugą edycję popularnej wiatrówki, która obecnie wylistowana jest w szosowej części portalu Endury, choć oryginalna czarna Pakajak nadal widnieje również w kategorii MTB. V.2 jest jeszcze bardziej minimalistyczna niż oryginał – nieco lżejsza, kontrastujący zamek jest odkryty i wręcz wyeksponowany.


Dzwonek HideMyBell
Według przepisów rower musi być wyposażony w „dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku”. Wszystko OK, jeśli mówimy o rowerze miejskim, ale co zrobić z pełnej krwi carbonowym wypasem? Dzwonek na kierownicy aero odchudzonego ścigacza to jak kalosze do smokingu. Popularnym rozwiązaniem problemu jest Knog Oi, który nie wygląda jak dzwonek, ale jeszcze ciekawszą propozycją jest zamaskowanie dzwonka w uchwycie na komputerek.


ROWER
Szosówki dla zaawansowanych

Pod tym pojęciem rozumiemy rower, który nie tylko pozwala startować w zawodach, ale także daje realne szanse na ich wygrywanie. Przytoczona definicja nie jest ścisła, dlatego każdy użytkownik może wpisać inne kryteria, które jego zdaniem powinny definiować taki rower. My przyjęliśmy cztery: carbonowa rama, wyścigowa geometria, szybki napęd zestawiony z komponentów średniej lub wyższej klasy, a przy tym wszystkim możliwie jak najniższa cena. Kierując się tymi wyznacznikami, wyłoniliśmy grupę rowerów kosztujących ok. 8000 zł. Trudno powiedzieć, że to mało, jednak z drugiej strony to pełnoprawne maszyny wyścigowe za cenę kilkukrotnie niższą niż te dla zawodowców. [więcej]

B'TWIN Ultra 900 CF

Fuji SL 3.1

Kross Vento 6.0

Romet Huragan CRD
Rose Xeon CRS-3000

Trek Emonda SL5


Plusy dodatnie i plusy ujemne
Czy kupić „plusa”? Pewnie wielu z was zastanawia się, czy ma to sens i co zyska na takiej inwestycji. Za około 6 tysięcy można spełnić marzenia w wielu dyscyplinach kolarstwa. Nawet wśród egzotycznych plusów można za te pieniądze znaleźć rowery, które wywołają rumieńce. A żądza posiadania pojawia się zanim jeszcze przejdziemy do zagadnień związanych z przyczepnością i wypornością opon czy powiększonego przez szerokie opony komfortu. Są tacy, którzy twierdzą nawet, że to takie fulle bez wahacza. My uważamy, że to inny gatunek, mogący stanowić pewną alternatywę dla fulla. [więcej]

Fuji Beartooth 1.1
GT Pantera Comp
Kross Grist 1.0
Mondraker Prime 27,5+
NS Bikes Djambo 2 27.5”
Orbea Loki H30 27+

Trek Top Fuel 9.8 SL
To niemal topowy full (tuż za 9.9 Race Shop Limited) przeznaczony do cross country. Ma wszelkie zadatki, aby stawać na najwyższym stopniu podium najtrudniejszych edycji pucharu świata. Ale jego zastosowanie jest szersze i mimo typowego w tej klasie skoku 100 mm, bez wahania można go zabrać na ścieżki. Ale od początku.
[więcej]


Scott Scale 910
Nowy Scale jest trochę jak kolejna odsłona Golfa – solidny, legendarny i trochę... przewidywalny. Ale ma to, co najważniejsze w każdej maszynie... jest pewny i niezawodny. Nareszcie wiosna. My – wpisując się w ten jakże optymistyczny, przyjemny nastrój – z ochotą prezentujemy nasze wrażenia z testów jednej z najbardziej utytułowanych maszyn XC. Ale najpierw mała przypominajka.


B'TWIN Triban 100
Triban to gravelowka i jako taka prowadzi się lekko, łatwo i przyjemnie – zarówno na asfalcie, jak i poza nim. Jest wystarczająco zwrotny, ale nagłymi reakcjami nie zaskoczy nawet nowicjusza. [więcej]


PRZYGODA
Polskie ścieżki w Świeradowie – Zdroju

Nasze mikromonografie polskich rejonów, na których powstały ścieżki wybudowane specjalnie pod kątem jazdy MTB, po prostu muszą być uzupełnione o opis ścieżek w Świeradowie Zdroju. I jest wiele po temu powodów. Pierwszy to absolutna lawina pozytywnych komentarzy ze strony ludzi, którzy właśnie dzięki nim przekonali się o tym, że jazda na rowerze MTB po ścieżkach może być przyjemna, a nawet – jak zeznają bez żadnej zachęty – fascynująca.


Liguria
To mekka dla endurowców z całej Europy. Musisz tam pojechać choć raz w życiu, ale jeśli to zrobisz... będziesz wracał. Do Finale Ligure i San Remo jedzie się po to, żeby pośmigać w dół. Oczywiście można katować łydę wielokilometrowymi podjazdami, ale zwyczajnie szkoda na to czasu. Kapitalne zjazdy o przewyższeniach sięgających niemal kilometra są osiągalne z ogólnodostępnych dróg.


Suliwoods
Nazwa Suliwoods powstała wiele lat temu w trakcie obfitej degustacji. Oglądaliśmy zdjęcia na Instagramie, na jednym ktoś oznaczył takie osiedle w Bielsku, Straconka Hills. Skoro bielszczanie mogą mieć Starconka Hills, to obywatele Sulistrowic mogą mieć „Suliwoods” – Piotr Szwedowski.


Kreta - na mitycznej ziemi
Urlopowo-wakacyjny algorytm, którego składowymi są dziesiątki zmiennych, poczynając od sposobu spędzania wolnego czasu, dyspozycyjności, zagrożenia atakami terrorystycznymi, fajności własnej i potencjalnych współtowarzyszy wyjazdu, a na kursie euro kończąc – wyświetlił na ekranie laptopa komunikat z nazwą destynacji. Uśmiechnąłem się, bo na Krecie jeszcze nie jeździłem.


PORADY
Jak zaoszczędzić 200 zł?

Ignorantia iuris nocet – znane powszechnie powiedzenie, które oznacza nieznajomość prawa szkodzi. Dla rowerzysty może to wyrażać się w kwocie od 50 do 200 zł, czyli mandat zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Za co? Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru. Jeżeli jesteś przekonany, że twój rower posiada wszystko to, co powinien, proszę podejdź do niego i zobacz, czy widzisz przymocowany dzwonek i tylny odblask?


Konserwacja tarcz hamulcowych
Tarcze hamulcowe nie dość, że mają złą prasę wśród kolarzy zawodowego peletonu, to są narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, a wibracje mogą powodować ich luzowanie się i utratę zdolności hamowania. Można powiedzieć, że jak wszystko w rowerze. Dlatego (jak wszystko w rowerze) wymagają pielęgnacji, kontroli i właściwej obsługi.


Smartfon w rękach kolarza
Ciężko już wyobrazić sobie wyjazd na trening bez wrzucenia telefonu do kieszonki. Jeśli (odpukać!) coś zdarzyłoby się nam lub naszym towarzyszom, jest on niezbędny, aby wezwać pomoc. A czy smartfon może ułatwić kolarzowi życie?


Hipoksja, czyli niedotlenienie
Zmniejszenie dostępności tlenu dla organizmu, czyli hipoksja, występuje naturalnie w warunkach górskich, gdzie wraz z wysokością – poprzez stopniowe rozrzedzenie atmosfery i spadek ciśnienia atmosferycznego – pogorszeniu ulega wysycanie krwi tlenem i zmniejsza się dotlenienie tkanek. Dzieje się tak ze względu na spadek prężności gazów, co prowadzi do sytuacji, w której mniej tlenu może być efektywnie przyłączane do hemoglobiny – ta nie cała ulega w płucach utlenowaniu. To trochę tak, jakbyśmy w samochodzie jeździli na paliwie 85-oktanowym zamiast 98. Słabsze paliwo można tu porównać do krwi, która może transportować mniej tlenu niż normalnie.


Trening w grupie
W zgranej grupie jeździ się szybciej, przyjemniej i weselej. Rowerowi samotnicy mają gorzej nie tylko ze względów towarzyskich. Ich treningi mogą przynosić mniej wymierne efekty.


Przepis na kolarskie śniadanie
Kolarskie śniadanie powinno obfitować w węglowodany złożone, ale nie wykluczać podaży lekkostrawnego białka i dobrych kwasów tłuszczowych. Glikogen dużo szybciej trafia do mięśni w obecności ok. 20% białka, aniżeli z samych węglowodanów. Dodatkowo białko będzie służyło jako naturalny antykatabolizator. Zdrowe kwasy tłuszczowe zapewnią równowagę hormonalną, wchłanianie witamin, a także optymalne wykorzystanie zapasów tkanki tłuszczowej.


Proszek do pieczenia w suplementacji kolarzy
Wodorowęglan sodu mógłby zostać okrzyknięty królem wśród suplementów ze względu na swoją skuteczność. Mógłby, gdyby działał zawsze i na każdego, ale tak nie jest. Dwuwęglan sodu, znany również jako wodorowęglan sodu, jest skutecznym w kuchni środkiem spulchniającym. Ma zasadowy odczyn i w reakcji z kwasami neutralizuje go. Z tego powodu często określany jest jako bufor, który może zapobiegać wzrostowi kwasowości.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści