Dział: Odżywianie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nawodnienie oraz rola elektrolitów

Ile powinniśmy pić, kiedy jedziemy na przejażdżkę? Należy zauważyć, że im większa utrata płynów, tym ważniejsze jest posiadanie wystarczającej ilości wody. Podczas jazdy na rowerze o średniej lub większej intensywności twoje ciało nie może wchłonąć wody tak szybko jak ją traci.

Czytaj więcej

Odżywianie i suplementacja kolarzy w okresie off season

Kolarstwo jest zaliczane do sportów o charakterze głównie tlenowym, jednak praca mięśniowa na pewnych etapach wyścigu może przybierać również charakter beztlenowy, w którym głównym źródłem energii stają się zasoby glikogenu i fosfokreatyny w mięśniach. Sport ten ma charakter wysiłku wytrzymałościowego, jak również wydolnościowego i siłowego.

Czytaj więcej

Żywienie w trakcie wysiłku fizycznego (dzień startu)

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego, dostosowanego do kilku kluczowych czynników żywienia w dniu startu, możemy zapobiegać zmniejszaniu się wydajności naszego organizmu. Szczególnie istotnym aspektem jest tutaj uszczuplanie się rezerw podstawowego paliwa wysiłkowego – glikogenu mięśniowego. Warto być jednak świadomym, że szczególnie podczas dłuższych zawodów narażeni jesteśmy na odwodnienie, zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, mocne zakwaszenie komórek mięśniowych czy ubytek związków wysokonenergetycznych, np. ATP. Wszystko to doprowadzać będzie do powolnego obniżania wydajności wysiłkowej.

Czytaj więcej

Żywienie w okresie przedstartowym

Podstawową zasadą obowiązującą w żywieniu przedstartowym – zarówno w skali godzinowej, jak i dniowej – jest stawianie na to, co sprawdzało się najlepiej podczas treningów. Nie zaleca się eksperymentowania z nowymi dla nas pokarmami w krótkim okresie od rozpoczęcia wyścigu. Tyczy się to również przyjmowania suplementów, a także ich dawek. Jednym słowem – to, co będziemy jeść w protokole przygotowującym do startu, powinno być wybrane już dużo wcześniej.

Czytaj więcej

Dieta dla kolarzy w sezonie przygotowawczym

Znaczenie żywienia w sportach wytrzymałościowych, jakim między innymi jest kolarstwo, jest olbrzymie. Na pewno wiedzą to osoby uprawiający tę dyscyplinę zawodowo.

Czytaj więcej