Polsko-czeska ścieżka rowerowa

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

W zachodniej części pogranicza polsko-czeskiego powstał nowy produkt turystyczny, który ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Na sympatyków dwóch kółek czeka nowa trasa rowerowa wokół jeziora Witka, a dla turystów spragnionych relaksu – plaża wypoczynkowa.
Po trzech latach zakończyła się realizacja dużego projektu turystycznego „Witka-Smeda – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-czeskiego – etap I”. W ramach projektu powstały inwestycje, które mają podnieść ofertę turystyczną regionu polsko-czeskiego, nadać mu nową jakość i ożywić ruch turystyczny. Dobrą wiadomością jest to, że w ramach inwestycji powstała również ścieżka rowerowa łącząca cztery gminy: Zgorzelec, Zawidów, Sulików i czeskie Černousy.
W projekt zagospodarowania jeziora Witka i terenów wokół niego zaangażowało się 4 partnerów: Gmina Zgorzelec, Miasto Zawidów, Gmina Sulików oraz czeska Gmina Černousy.
Latem 2021 r. z inicjatywy Gminy Zgorzelec powstał pomost widokowy w Spytkowie. Usypano tam również plażę wypoczynkową, dzięki czemu to miejsce zyskało charakter wakacyjno-rekreacyjny. Na pomoście zamontowano lunetę, przez którą można obserwować okoliczną przyrodę. Przy oświetlonym i monitorowanym pomoście można zacumować jacht, kajak czy rower wodny.
Kolejny partner w projekcie – gmina Zawidów przebudowała drogę i stworzyła ścieżkę rekreacyjną dla pieszych i cyklistów. Tutaj przy ścieżce można odpocząć na specjalnie do tego przygotowanym miejscu z ławkami. 
 


Gmina Sulików, podobnie jak Zawidów, poprowadziła ścieżkę rekreacyjną dla pieszych i cyklistów. Ścieżka w Zgorzelcu, w Zawidowie, Sulikowie i Černousach to odcinki jednej dużej trasy rowerowej zbudowanej na kształt pętli i prowadzącej wzdłuż̇ zbiornika Witka w Niedowie. Jadąc drogami gruntowymi, szutrami i lokalnymi drogami asfaltowymi oraz właśnie nowo wybudowanymi ścieżkami, można pokonać pętlę o długości ponad 30 kilometrów w spokojnej okolicy i o niewielkiej liczbie przewyższeń. Po drodze można zwiedzić uroczy rynek w Sulikowie z fragmentami zabudowy z pruskiego muru oraz Zawidów z jego miejskimi zakamarkami. Atrakcją turystyczną wartą odwiedzenia jest imponująca tama na zbiorniku Niedów, stamtąd też można rozpocząć wycieczkę. Po czeskiej stronie czekają na kolarzy spokojne wiejskie drogi poprowadzone między niewielkimi miejscowościami, które charakterem niewiele odbiegają od miasteczek po polskiej stronie: stara poniemiecka architektura i leniwy krajobraz bez męczących podjazdów.
To międzynarodowe przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w ideę podróżowania bez granic, bez oglądania się za siebie i analizowania punktów na mapie. Bo w turystyce najpiękniejsza jest wolność. 

Przypisy