SPIS TREŚCI

W sprzedaży od 3 października

Spis treści


kup e-wydanie

AKTUALNOŚCI

XC
Podczas tegorocznych Targów Eurobike nie zobaczyliśmy rewolucyjnych nowości wśród rowerów i komponentów XC. Powodem jest to, że wiele istotnych prezentacji odbyło się wcześniej. W 2015 prezentowaliśmy już testy i opisy trzech „pucharowych ścigaczy” XC. Interesująca jest zborność pomysłów na udoskonalanie ram w różnych biurach projektowych. Najważniejszym priorytetem okazało się... [więcej]


MIPS
To miłe ze strony Szwedów, że tak dbają o bezpieczeństwo ludzi na całym świecie. Po niewątpliwym sukcesie jakim było wprowadzenie pasów bezpieczeństwa do seryjnie produkowanych samochodów, zabrali się za ochronę głów rowerzystów i innych lubujących się w ekstremalnych przeżyciach sportowców. Tym razem to jednak nie Volvo, ale firma o wdzięcznej nazwie Multi-directional Impact Protection System, czyli w skrócie MIPS. [więcej]


27+
Branża jest przekonana o tym, że rozmiary B+ to kolejny stopień rozwoju w MTB. Widać to przede wszystkim w liczbie gotowych i nowych modeli, które zaistnieją w przyszłorocznych kolekcjach. Nasze zauroczenie kołami „plus” przetrwało dłużej niż fascynacja branżowych specjalistów fatbike’ami, a mamy już za sobą ponad rok doświadczeń i testów tego typu rowerów. Odbywały się w każdych warunkach. Począwszy od śniegów, przez błota i wyschnięte na pył ścieżki w górach całej Europy. Plusy dowodzą swojej uniwersalności jako rowery przygodowe, a ich drogie wersje nie tracą tak bardzo na dynamice względem maszyn enduro, jakby mogło się to wydawać, sądząc po wyglądzie.


Sztyce na fale radiowe i linkę
Czym byłoby nasze kochane enduro bez sztyc teleskopowych? Strach pomyśleć. Myk-myki dają nam radość na interwałowych trasach, skracają czasy przejazdów na zwodach i generują... ogromną ilość problemów. Pomysł, że mogłyby być bezobsługowe jest co najmniej fantastyczny. Jeżeli w nowym testowym rowerze któraś część ma w planach się zepsuć, to z pewnością najprędzej dotknie to regulowanej sztycy. Mając ogromne doświadczenie w tej materii, zastanawiamy się nad wydaniem książki serwisowej do wszystkich modeli dostępnych na rynku. Top 10 w rankingu Empika pewne. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. [więcej]


Nowe napędy szosowe
Teoria i praktyka udowadniają nam, że spośród dostępnych opcji wciąż najsprawniejszy mechanicznie system przekazania energii w rowerze stanowi łańcuch wraz z zespołem trybów i zębatek. Proces optymalizacji jeszcze się nie skończył i proponowane są całkiem zaskakujące rozwiązania sterujące przerzutkami. [więcej]


Tri
Nowości wśród rowerów triathlonowych na 2016 rok wyglądają imponująco. Są wysoce zaawansowane, zintegrowane i ściśle dopasowane do wymagającego klienta. Nie piszemy o wirtualnych produktach. Wszystkie przedstawione komponenty są dostępne w Polsce.


EKWIPUNEK

Bluza Endura MT500 Printed Jersey
Poddaliśmy testowi luźną bluzę rowerową dedykowaną enduro i all mountain. Nie posiada żadnych kieszonek ani zamka. Nie jest to również model, który ma za zadanie chronić ciało przed chłodem, wręcz przeciwnie. Bluza przeznaczona jest na ciepłe dni, użyty materiał jest bardzo cienki i przewiewny. Dzięki temu czujemy podmuchy wiatru, które w upalne dni chłodzą ciało. Super!


Buty Bontreger Evoke DLX
Buty znajdują się dokładnie pośrodku hierarchii w kolekcji MTB. I takie też jest ich przeznaczanie – mają być maksymalnie uniwersalne, pozwalając na wygodne użycie w różnych sytuacjach. Należą do nurtu all mnt, a najdobitniej świadczy o tym specjalnie przystosowana podeszwa.


Kask Bontrager Lithos
Dostępny w czterech szałowych kolorach kask, dedykowany osobom, które preferują górskie szaleństwa. W największym rozmiarze waży aż 490 g. Są po temu powody. Obwód oraz sklepienie na potylicy zostały zabezpieczone grubą warstwą tworzywa. Tak samo osłonione są obwódki największych otworów wentylacyjnych.


Siodło Oval M800
Uwagę zwraca niezwykle dokładne wykończenie. Karbonowe sanki precyzyjnie i estetycznie połączono ze skorupą siodła. Poszycie jest znakomicie dopasowane do jego kształtu.


Kurtka Endura MT500 II
Ile?! Parametry „oddychalności” przedstawione przez Endurę dla ich najnowszego materiału ExoShell60 3-Layer są absolutnie niesamowite. Zaczęliśmy kopać. Wprawdzie Endura nie podaje miana czy jednostek, w jakich została określona oddychalność (breathability) czy odporność na przemoczenie (weatherproofness), jednak terminy te są uznane w branży za normatywne, a zaprezentowane przez Szkotów liczby wielokrotnie przekraczają dane innych firm, z gigantami i pionierami włącznie.


ROWER 2016

Najciekawsze rowery targów Eurobike:


Canyon Exceed CF SLX

Ibis Ripley LS

Fuji SL 1.5

NS Bikes SNABB Carbon

Concept 1865

Pinarello Dogma F8 Froomey

Yeti SB4.5C

Rocky Mountain Maiden

Nicolai Argon AM Low Fat

Strida C1

De Rosa SK Pininfarina

Knolly Warden Carbon

Lapierre Spicy

Lightweight Fahrwerk Gold

Kross Soil

Merida Scultura Superlite LTD

Evil Insurgent

Look 795 Aerolight

Scott Foil Team Issue [więcej]

Specialized S-Works SJ FSR Carbon 6Fattie

Stevens Whaka + ES 27.5

Z roku na rok na targach Eurobike przybywa nowości i niebanalnych konceptów, a ich selekcja przysparza naszym redaktorom nie lada problemów i obfituje w burzliwe dyskusje. Oto zestaw rowerów, które wywarły na naszej ekipie największe wrażenie. To maszyny o fenomenalnych parametrach użytkowych, wyznaczające trendy, ciekawe, a także po prostu piękne i wyjątkowe. [więcej]


ROWER

Babboe City
Nie patrz na kierownicę ani przednie koło, tylko przed siebie – to pierwsza rada, jaką dostałem. Bardzo celna. Dzięki temu można utrzymać równowagę i właściwy kierunek. Jazda na rowerze wydłużonym o niewielką „wannę” wymaga przyzwyczajenia. Ale nie przesadzajmy, na Babboe City można wsiąść „z marszu” i pojechać. A po dwóch dniach przemieszczanie się nim jest tak samo naturalne jak zwykłym rowerem.


SPORT

Podsumowanie sezonu XC
Sezon 2015 dla zawodników był bardzo ważny z kilku powodów, jednak główną myślą, jaka przyświecała czołówce polskiego MTB, była przyszłoroczna olimpiada. W sezonie przed igrzyskami sprawdzenie swojego miejsca w szeregu jest istotnym elementem. W tym roku oszczędzono kolarzom wielu transoceanicznych podróży i tylko dwie edycje Pucharu odbyły się poza Europą. [więcej]


PRZYGODA

Islandia
O mały włos pojechalibyśmy na wyprawę rowerową bez roweru! Raptem parę dni przed wyjazdem dołączył do nas kupiony na aukcji internetowej tandem, który niemal od razu zyskał adekwatne do celu podróży i pełne powagi imię Wiking. Najtrudniejszym etapem podróży do Reykjaviku był przewóz Wikinga pociągiem do Warszawy, skąd mieliśmy lot. Choć w składzie był „wagon do przewozu rowerów”, to Wiking do rowerowego przedziału się po prostu nie zmieścił i skończył przypięty do chwiejnych drzwi na końcu pociągu.


Trailboard – ze Szczawnicy przez Radziejową
Zaletą tej trasy są urokliwe widoki. Beskid Sądecki gwarantuje je każdemu i to w sporej dawce. Mieszana nawierzchnia, częściowo ubita, trawiasta i z luźnymi kamieniami, może dostarczać wielu wrażeń i przetestować nasze umiejętności zjazdowe. Początek trasy to sporo piłowania pod górę, ale od 21 km mamy przepiękny zjazd – widokowe cudo! [więcej]


Korsyka
Zaczęło się od marzeń. Być na wyspie, zdobyć tamtejsze góry, mając ze sobą tylko plecak i rower pod tyłkiem, a za plecami lazurowe morze. Okazało się, że takie fantazje były bliskie wielu rowerzystom – szybko zebrała się naprawdę spora ekipa ludzi głodnych wyprawy w nieznane. Nie pozostało nic innego, jak tylko zaklepać termin i wprowadzić nasze plany w życie. [więcej]


PORADY

Niemiec po włosku
Przedstawiam nowy zestaw słówek dotyczący naszej drugiej kolarskiej skóry. Minęły już czasy naciągniętych koszulek trzepoczących na wietrze, a walka na trasie to także bardzo zaawansowany bój producentów strojów.


Regulacja linii łańcucha – łożyska Hollowtech II
Od prawidłowej linii łańcucha zależy precyzja działania napędu oraz trwałość jego elementów. Jednak w znakomitej większości przypadków potrzeba ustawienia linii łańcucha zachodzi tylko przy wymianie korb i łożysk. Większość rowerów seryjnych ma właściwie wyregulowaną linię przez producenta, zatem nawet wymieniając łożyska na nowe wystarczy zachować poprzedni układ podkładek i części. Nie należy jednak wykluczyć sytuacji, w której i w rowerze seryjnym trzeba będzie skorygować jej przebieg. Sygnałami, które powinny nas zaniepokoić są: niemożność prawidłowego wyregulowania napędu, jego głośna praca w górnym lub dolnym zakresie kasety, niespodziewane spadanie łańcucha z koronek mechanizmu korbowego, czy wreszcie przedwczesne zużywanie się największych bądź najmniejszych zębów kasety.


Zadbaj o rozwój
Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Nie widząc postępów, szybko tracisz zaangażowanie, ogarnia cię poczucie bezsensu. Żeby temu zapobiec warto jest przygotować swoją rowerową ścieżkę rozwoju.
Nie zdajesz sobie sprawy, jak często dryfujesz bez celu. Robisz coś, bo się do tego przyzwyczaiłeś. Jeździsz te same dystanse, w podobnej intensywności, w tych samych miejscach, tymi samymi ścieżkami. Teoretycznie nie ma problemu, jeżeli jest ci z tym dobrze, ostatecznie nie każdy czuje potrzebę rozwijania się. Jednak najczęściej brak postępów nudzi, hobby przeradza się w nawyk, przykry obowiązek i rodzi się frustracja. Dlatego musisz mieć cel i on musi cię przerastać!


Zimowe nawadnianie
Okazuje się, że odwodnienie dopada nas z równą siłą latem, jak i zimą. Nowoczesne stroje odprowadzające wilgoć utrudniają właściwą obserwację stopnia pocenia, ale nawet jeśli pocisz się mniej to organizm odprowadza ogromne ilości pary wodnej podczas oddychania. Tak, to te białe kłęby wydobywające się z ust.


ŻYWIENIE

Koktajl bananowo – gruszkowy z dodatkami
Nie ma nic lepszego po treningu, niż odżywczy koktajl z jesiennym akcentem w postaci dojrzałej, słodkiej gruszki. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych (dojrzałe owoce), złożonych (płatki oraz otręby), białka (jogurt, mleko), a także niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (orzech włoski) koktajl IDEALNIE nadaje się jako zamiennik gainera potrenigowego. Owoce odbudowują glikogen wątrobowy, płatki i otręby stabilizują poziom cukru i zapewniają dalszą regenerację, a przy dodatku białka proces ten przebiega jeszcze szybciej, gdyż w organizmie krążą wolne aminokwasy.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Eagle???

Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Kross Level 13.0

Kolarz - cukrzyk

Karpaty w trzech aktach